[Counter-Box id="1"]

Raport Fundacji im. Stefana Batorego dowodzi, że Trybunał Konstytucyjny wydał w 2017 roku najmniej orzeczeń od 15 lat. Powód. Do TK spływa mniej spraw do rozpoznania.

W raporcie Fundacji im. Stefana Batorego można przeczytać, że Trybunał Konstytucyjny w 2017 roku wydał zaledwie 88 orzeczeń – 36 wyroków, w 28 sprawach częściowo umorzył postępowanie, a w 52 przypadkach wydał postanowienie o całkowitym umorzeniu postępowania. Tak niska produktywność Trybunału Konstytucyjnego miała miejsce ostatnio w 2003 roku. Nie oznacza to jednak słabej efektywności.

Reklamy

Do TK wpływa po prostu mniej spraw do tzw. rozpoznania merytorycznego. W 2017 roku było to zaledwie 77 spraw, a jeszcze rok wcześniej – 113, w 2015 roku – 245, a w 2014 roku – 181.

“Niestety, nastąpił upadek Trybunału, upadek nie tylko autorytetu, ale także upadek merytoryczny” – powiedział w rozmowie z TVN dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego i Fundacji im. Batorego.

Z kolei Bartłomiej Przymusiński z “Iustitii” uważa, że “Trybunał działa w zwolnionym tempie, a przede wszystkim stracił zaufanie świata prawniczego i stracił też zaufanie obywateli .”

Z tymi uwagami nie zgadzają się politycy partii rządzącej. Marcin Horała z PiS twierdzi, że nastąpił wzrost efektywności TK. “Do TK wpływa mniej wniosków, więc odsetek jest lepszy. Czyli większy procent spraw, a przynajmniej nie gorszy, TK rozpatruje i kończy te postępowania” – powiedział w rozmowie z TVN.

Źródło: TVN

Poprzedni artykułMiażdżący sondaż. 75% Polaków przeciw PiS
Następny artykułModlin zablokowany, Radomia żadna linia nie chce. Tak za rządów PiS niszczy się lotnictwo pasażerskie