Premier Mateusz Morawiecki obiecywał oddawanie 150 tys. mieszkań rocznie. Wszystko po to, by młodzi Polacy mogli wyprowadzić się z domu, wynajmując swoje cztery kąty po preferencyjnych stawkach. Teraz, jak donosi portal INNPoland do użytku trafiają mieszkania, które z programem Mieszkanie+ nie mają nic wspólnego.

Rząd chwali się, że w ramach programu oddał już do użytku 96 lokali w Jarocinie i kolejne – w Białej Podlaskiej. W rozmowie z „TOK FM” dr Adam Czerniak ze Szkoły Głównej Handlowej tłumaczy jednak, że budowa tych mieszkań finansowana była przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ekspert zauważył też, że mieszkania z Białej Podlaskiej były przygotowywane jako lokale komunalne, te z Jarocina są natomiast realizacją obietnic wyborczych miejscowego burmistrza.

Reklamy

Warunki najmu są zupełnie inne od tych, które obiecywał Morawiecki. W Jarocinie za lokal o powierzchni 30 metrów kwadratowych łączna opłata miała wynieść 800 złotych, zaś za lokal o powierzchni 55 metrów kw. – 1300 złotych, czyli zdecydowanie powyżej obiecywanych stawek, które miały zaczynać się już od 10 zł za metr kwadratowy.

Największą wadą nowych lokali ma być jednak brak opcji wykupu. To powód, dla którego w Białej Podlaskiej część mieszkańców zwyczajnie machnęła ręką na rządową inwestycję. W tym mieście dodatkowym problemem okazało się też to, że wbrew obietnicom, mieszkania zostały oddane w stanie deweloperskim.

Niedawno, od innej strony, program Mieszkanie+ został również skrytykowany przez ekspertów FOR. Fundacja w swoim raporcie wskazała, że lokale są oddawane w miejscach, z których Polacy uciekają w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy.

Źródło: INNPoland

Poprzedni artykułNa niepełnosprawnych nie było, ale jest na instytut wolności
Następny artykułStracimy miliardy euro przez PiS