PSL zdecydowanie przeciw cenzurze internetu

Unijne przepisy ACTA2 nie weszły w życie. Parlament Europejski zdecydował o odrzuceniu dyrektywy o prawach autorskich w internecie. Za odrzuceniem projektu w obecnym kształcie opowiedzieli się ludowcy.

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyło się głosowanie dotyczące dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, potocznie nazwanej „ACTA 2”. W założeniu dyrektywa miała chronić w internecie twórców treści, przeciwdziałać plagiatom i kradzieży oryginalnych materiałów. Sprawa jest jednak znacznie bardziej złożona, bo zastrzeżenia budzą zapisy mówiące o zakazie udostępniania skrótów wiadomości i artykułów m.in. na portalach społecznościowych oraz obowiązek monitorowania przez portale społecznościowe treści pod kątem tego, czy nie łamią prawa autorskiego. Właściciele portali i stron internetowych, na które użytkownicy mogą wrzucać obrazy, wideo i muzykę, musieli by sprawdzać każdy materiał jeszcze przed jego wrzuceniem.

„ACTA 2” wzbudza ogromne kontrowersje. Przeciwko dyrektywie protestowali internauci, naukowcy, informatycy oraz portale internetowe. W ramach sprzeciwu Wikipedia w Polsce, Włoszech i w Hiszpanii na 24 godziny zablokowała dostęp do swoich artykułów.

W konsekwencji Parlament Europejski oddalił propozycje Komisji JURI o rozpoczęciu negocjacji trójstronnych z Radą i Komisją Europejską w celu ustalenia szczegółów dyrektywy. Za przyjęciem poprawek głosowało 278 posłów, 318 opowiedziało się za ich odrzuceniem, a 31 osób wstrzymało się od głosu.

Dyrektywa będzie ponownie przedmiotem debaty, poprawek i głosowania podczas kolejnej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego we wrześniu.

Źródło: PSL.pl

Podziel się swoją opinią!


Co o tym sądzisz?
  • Fascynacja
  • Szczęście
  • Smutek
  • Złość
  • Znudzenie
  • Strach

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Żołnierz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Żołnierz
Gość
Żołnierz

„Derektywa”jest do dupy.