Komisja Europejska pozostaje na stanowisku, że polska ustawa o Sądzie Najwyższym jest niezgodna z prawem UE, ponieważ narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów – informuje PAP. Polska ma miesiąc na wprowadzenie odpowiednich środków. W przeciwnym razem Komisja skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Komisja podjęła decyzję o przesłaniu Polsce tzw. uzasadnionej opinii w odniesieniu do ustawy o Sądzie Najwyższym. To kolejny krok w procederze naruszenia prawa wobec Polski. KE poinformowała, że nowa polska ustawa o SN przewiduje obniżenie wieku emerytalnego sędziów SN z 70 do 65 lat, a to oznacza, że 27 spośród 72 czynnych obecnie sędziów Sądu Najwyższego może zostać zmuszonych do przejścia w stan spoczynku. Dotyczy to również osoby sprawującej urząd pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, powołanej zgodnie z Konstytucją RP na sześcioletnią kadencję. W tym wypadku – jak informuje Komisja – jej kadencja zostałaby przedwcześnie zakończona.

Reklamy

Komisja poinformowała, że przeprowadziła dogłębną analizę odpowiedzi udzielonej przez władze polskie na uruchomioną 2 lipca procedurę i ta odpowiedź nie rozwiała wątpliwości prawnych Komisji. Polski rząd ma teraz miesiąc na zastosowanie się do przesłanej uzasadnionej opinii poprzez wprowadzenie odpowiednich środków. W przeciwnym wypadku Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułPisowski prezes stadniny w Janowie kopnął operatora kamery. Ale to nie koniec jego kłopotów
Następny artykułNacjonalizacja mediów właśnie się zaczęła.