Prezydent Andrzej Duda zlecił… adaptację “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a wszystko w związku z Narodowym Czytaniem 2018. Użytkownik Wykopu pokazał, ile zostało wycięte.

Zainicjowana sześć lat temu akcja Narodowe Czytanie ma promować czytelnictwo. Co roku przez Kancelarię Prezydenta wybierana jest jedna książka, czytana następnie w całej Polsce, m.in. w bibliotekach, gminach czy szkołach. Rok temu było to „Wesele” Wyspiańskiego. W tym roku jest to „Przedwiośnie”. Obok oryginału na stronie prezydenta pojawiła się również adaptacja powieści Żeromskiego. Adaptacji dokonał Andrzej Dobosz, krytyk literacki i felietonista oraz aktor znany z filmu „Rejs”.

Reklamy

“Wbrew temu co adaptator głosi, z książki zostało usunięte 34% tekstu, wprowadzono szereg uproszczeń, bezsensownych i niezrozumiałych zmian, odzierających powieść Żeromskiego zarówno ze stylu, jak i przeinaczający wydźwięk i sens utworu. Analiza porównawcza tekstu z Wolnych Lektur oraz wersji okaleczonej wykazuje fragmenty wycięte – to istna cenzura probolszewicka. Czytajmy “Przedwiośnie” w całości wbrew tym, którzy chcą naród traktować jak idiotów. Wbrew cenzurze.” – napisał użytkownik Wykopu.

Oryginalny tekst “Przedwiośnia”: https://wolnelektury.pl/

Prezydencka adaptacja: http://www.prezydent.pl/

Dokładne porównanie: http://www.wykop.pl/

Poprzedni artykułAndrzej Duda złamie prawo ostrzega promotor jego pracy. Czy prezydent stanie przed sądem?
Następny artykułAutor polskiego sukcesu gospodarczego nie ma wątpliwości. PiS może wyprowadzić Polskę z UE