Bodnar broni kierowców.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że płacenie za odzyskanie odholowanego przez służby samochodu jest niezgodne z prawem własności. Skargę do TK złożył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Według RPO przepisy te służą szybkiemu wzbogacaniu się powiatu, a nie bezpośrednio zagwarantowaniu bezpieczeństwa na drogach.

Reklamy

– W ocenie TK przepisy, które uzależniają wydania właścicielowi odholowanego auta od uiszczenia opłaty, znacznie ograniczają  jedno z podstawowych uprawnień właścicielskich: prawo do dysponowania rzeczą – wyjaśnia red. Dorota Gajos-Kaniewska z „Rzeczpospolitej”.

– Usunięcie z drogi pojazdu, który został pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch, czy też pojazdu kierowanego przez osobę nieposiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami, jest uzasadnione względami bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Natomiast przechowywanie pojazdu na parkingu strzeżonym, dopóki jego właściciel nie uiści należności, o których mowa w art. 130a ust. 5c Prawa o ruchu drogowym, nie jest konieczne dla bezpośredniego zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym – przekonuje RPO.

Źródło: Rzeczpospolita

Poprzedni artykułEuroposeł Mirosław Piotrowski twarzą partii Rydzyka
Następny artykułKomisja Europejska wściekła na PiS. Biorą dotacje na drogi i nie informują o tym Polaków