28 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpiniePolityka krajowaSukces Bodnara. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ułatwi życie kierowcom

Sukces Bodnara. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ułatwi życie kierowcom

Bodnar broni kierowców.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że płacenie za odzyskanie odholowanego przez służby samochodu jest niezgodne z prawem własności. Skargę do TK złożył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Według RPO przepisy te służą szybkiemu wzbogacaniu się powiatu, a nie bezpośrednio zagwarantowaniu bezpieczeństwa na drogach.

Reklamy

– W ocenie TK przepisy, które uzależniają wydania właścicielowi odholowanego auta od uiszczenia opłaty, znacznie ograniczają  jedno z podstawowych uprawnień właścicielskich: prawo do dysponowania rzeczą – wyjaśnia red. Dorota Gajos-Kaniewska z „Rzeczpospolitej”.

– Usunięcie z drogi pojazdu, który został pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch, czy też pojazdu kierowanego przez osobę nieposiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami, jest uzasadnione względami bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Natomiast przechowywanie pojazdu na parkingu strzeżonym, dopóki jego właściciel nie uiści należności, o których mowa w art. 130a ust. 5c Prawa o ruchu drogowym, nie jest konieczne dla bezpośredniego zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym – przekonuje RPO.

Źródło: Rzeczpospolita

Musisz o tym wiedzieć!