Nowe wątki taśmy prawdy Jarosława Kaczyńskiego. Mroczne sekrety państwa PiS?

Dzisiaj rano ujawniono nagrania, na których Jarosław Kaczyński negocjuje ogromną inwestycje spółki srebrna. Z taśm tych wyłania się obraz Jarosława Kaczyńskiego jako zimnego biznesmena, który doskonale orientuje się w tym jak w Polsce należy robić biznes i wykorzystywać prawo do swoich celów. Ale oprócz głównych wątków sprawy jest kilka nowych, na które nie zwrócili uwagi a wydają się być dużo ważniejsze, niż sama inwestycja. Obrazują bowiem stosunek Kaczyńskiego i jego otoczenia do Polski, Polaków i prawa jako takiego. Oto wybrane wątki.

Rzeczywistość medialna kontra rzeczywistość

W pewnym momencie nagrania odbywa się krótki ale bardzo znaczący dialog pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a Grzegorzem Tomaszewskim, w którym panowie ujawniają swoje poglądy na informowanie opinii publicznej. Mówią o rzeczywistości medialnej, która – jak wynika z kontekstu rozmowy – jest zupełnie inna niż to, co dzieje się naprawdę. Mówią o tym z pełnym przekonaniem i ten krótki fragment rozmowy może więc potwierdzać, że PiS w swojej polityce może posługiwać się dokładnie takim schematem. Co innego mówić w mediach, co innego robić.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Niech wymyślą chwyt prawny, że to jest nasze zobowiązanie

W kolejnym fragmencie rozmowa schodzi na zobowiązania wobec jednego z partnerów projektu. Wtedy Kaczyński mówi, że się chce z tą firmą spotkać, żeby wymyśliła chwyt prawny, który umożliwi przejęcie zobowiązania pieniężnego. Jarosław Kaczyński z partii “Prawo i Sprawiedliwość” mówi o chwytach prawnych!

Kredyt w państwowym banku, którego członkowie zarządu są słupami?

Bardzo rozwojowy jest wątek kredytu w państwowym banku.

Jakie sprawy sądowe ma Srebrna i fundacja? Jakie problemy? 

W innym momencie rozmowy Kaczyński wymyśla, żeby ich partner biznesowy poszedł do sądu, wtedy będzie tytuł do zapłacenia mu zaległych pieniędzy. Na to ów austriacki biznesmen pyta, czy to nie będzie problem dla wizerunku partii. Dowiaduje się w odpowiedzi od Tomaszewskiego, że  “eee, nie z takimi się tutaj borykamy”. Bardzo interesujący wątek! Jakie więc inne, poważniejsze problemy ma Srebrna? Czy chodzi o sprawy sądowe?

Biznesy Rydzyka

Duża część rozmowy związana jest z różnymi biznesami, które prowadzi Tadeusz Rydzyk. Okazuje się, że są to potężne, miliardowe projekty, które finansuje między innymi państwowy bank.

Czemu setki milionów miały być wytransferowane za granicę?

Z całej rozmowy wynikają jeszcze dwa wnioski: 1. Potężne zlecenie na obsługę inwestycji miało być przekazane w ręce… rodziny Kaczyńskiego. Austriacki biznesmen, który nagrał rozmowę, to zięć kuzyna prezesa PiS. Na inwestycji mieli mieć zarobić swoi, rodzina, 2. Dlaczego tak ogromne pieniądze miały trafić poza Polskę? Do zagranicznych rąk? Kaczyński okazuje się hipokrytą – wielokrotnie mówił o tym, że trzeba wspierać polskie firmy. W najnowsze wypowiedzi sprzed kilku dni podkreślał, że “rząd i PiS musi budować polski kapitał”. Jak widać w sprawach biznesowego serca PiS ta zasada nie obowiązywała.

Taśmy prawdy Kaczyńskiego

Taśmy Kaczyńskiego, nazywane też taśmami prawdy PiS, zawierają mnóstw innych ciekawych wątków. Powyższe cztery pokazują, że rzeczywistość, o której słychać na taśmach, jest zupełnie inna, niż ją znamy z przekazów medialnych.

W nagranych rozmowach uczestniczył Jarosław Kaczyński, jego brat cioteczny Grzegorz Tomaszewski oraz  zięć kuzyna prezesa PiS, Jana Marii Tomaszewskiego, Gerald Birgfellner. W rozmowie bierze udział jeszcze tłumaczka. 

z treścią taśm można zapoznać się na stronie Gazety Wyborczej.