PiS planuje zemstę na Warszawiakach. Ratusz alarmuje: GUS zaniża liczbę mieszkańców, by złupić 350 mln złotych „janosikowego”

Okradanie stolicy.

Władze Warszawy alarmują, że Główny Urząd Statystyczny zaniża liczbę mieszkańców stolicy. W efekcie miasto zmuszone jest dopłacać tzw. „janosikowe”. A te ciągle rosną, a w najbliższych czterech latach ma być rekordowe – średnio 350 mln złotych rocznie.

Reklamy

– Zakłada się, że w 2020 r. obciążenie budżetu miasta z tytułu tzw. janosikowego zwiększy się rok do roku o kwotę przekraczającą 160 mln zł, tj. o blisko 16 proc. – alarmuje ratusz i podkreśla, że tylko w latach 2014–2019 wzrost wpłat z tytułu janosikowego wyniósł 46 proc.

Przekręt ma polegać na tym, że GUS nie uwzględnia mieszkańców napływowych (i często niezameldowanych), a przez to sztuczne zawyża dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To z kolei pompuje „zamożność” statystyczną jednostki, a na końcu generuje wyższe wpłaty na janosikowe.

W niedziele liderka KO Małgorzata Kidawa-Błońska zdobyła w Warszawie więcej głosów niż wszyscy kandydaci PiS razem. Liderem listy PiS był Jarosław Kaczyński.

Źródło: Gazeta Prawna