Były pracownik TVP miał propagować faszyzm. Usłyszał zarzuty

Były pracownik TVP usłyszał zarzuty

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Świdnicka prokuratura postawiła zarzuty trzynastu osobom, które miały dopuścić się propagowania faszystowskiego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle rasowym. Wśród nich znajduje się były pracownik TVP Grzegorz S., pełniący niegdyś też funkcję prezesa Radia Gdańsk.

Śledztwo w sprawie prowadzone jest od 21 kwietnia 2018 roku. Miała wtedy miejsce akcja funkcjonariuszy policji i ABW, dzięki której nie doszło do międzynarodowego koncertu w Dzierżoniowie z okazji urodzin Adolfa Hitlera.

Zarzuty dotyczące publicznego propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści rasowej usłyszały wówczas tylko dwie osoby. Ostatecznie po dwóch latach śledztwa lista podejrzanych kilka tygodni rozszerzyła się do 13. Wśród nich jest m.in. właśnie Grzegorz S., były prezes publicznego Radia Gdańsk, pracujący jeszcze do niedawna w TVP.

– Podczas przeszukania w jego mieszkaniu zabezpieczonych zostało kilkaset sztuk okładek płyt zespołów odwołujących się do rasizmu, gloryfikujących nazizm i wzywających do nienawiści na tle narodowościowym – powiedziała w rozmowie z dziennikiem osoba biorąca udział w śledztwie, która rozpracowywała polskich neonazistów.

W propagowaniu faszystowskich poglądów od lat uczestniczyć miała także żona Grzegorza S. Wspólnie rozprowadzali przez internet płyty z rasistowskim rockiem, brali też udział w ich produkcji. Doniesienia potwierdzili biegli z zakresu lingwistyki kryminalistycznej poznańskiego Instytutu Ekspertyz Kryminalistycznych “Analityks”.

Po szybkim odejściu z Radia Gdańsk Grzegorz S. wciąż pozostawał jednak pracownikiem TVP. W 2019 roku podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego był kierownikiem Telewizyjnego Centrum Wyborczego.

Źródło: wp.pl, Gazeta Wyborcza