Tajny proces urzędników z Ministerstwa Finansów

Reklamy

Proces urzędników resortu finansów oskarżonych o wyłudzenie pięciu milionów złotych z VAT odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Eksperci uważają, że za tą decyzją stoi próba ukrycia niewygodnych dla władzy informacji.

Chodzi o sprawę dyrektorów MF – Arkadiusza B. i Krzysztofa B. Zajmowali się oni ściganiem oszustw podatkowych. Jednak jak wynika z ustaleń śledztwa, sami mieli takich oszustw się dopuszczać. Wynikiem tego jest oskarżenie ich o wyłudzenie 5 mln zł z VAT.

Opinia publiczna nie pozna szczegółów sprawy, ponieważ sąd wyłączył jawność procesu. W decyzji powołano się na “ważny interes publiczny”, o którym mowa w art. 360 § 1 pkt 1 i 3 k.p.k. O wyłączenie jawności wnioskował prokurator.

“Rzeczpospolita” podkreśla, że to zaskakujący i nagły zwrot w sprawie. Jeszcze kilkanaście dni temu proces miał być publiczny, jednak oskarżyciel nieoczekiwanie wniósł o jego utajnienie. W swoim wniosku prokurator argumentował, że przedstawienie opinii publicznej mechanizmów funkcjonowania procederu mogłoby spowodować, że ktoś skopiuje ten pomysł i wykorzysta przeciwko państwu. Jak jednak dodaje gazeta, oskarżeni posługiwali się “klasyką” w tego rodzaju oszustwach, czyli fikcyjnym obrotem towarami.

Poproszeni o komentarz eksperci nie kryją oburzenia utajnieniem procesu. “W swojej praktyce nie spotkałem się, aby wyłączono jawność w przypadku ordynarnych przekrętów o charakterze gospodarczym i kryminalnym” – mówi gazecie prok. Kazimierz Olejnik, były wiceprokurator generalny. Jego zdaniem, za taką decyzją może się kryć próba ochrony władzy przed wypłynięciem niewygodnych dla niej informacji.

Swoje wątpliwości wyraża też prof. Antoni Kamiński z PAN. “Ukrywanie takich rzeczy, utajnianie procesu to podważanie zaufania obywateli do państwa” – ocenia.

Źródło: interia.pl, Rzeczpospolita

Poprzedni artykułBlisko 800 nowych zakażeń wirusem. 9 osób zmarło
Następny artykułCzy Kaczyński chce wywalić Ziobrę? PiS szuka nowych koalicjantów