Dziś rocznica Sierpnia. Kaczyński znowu będzie spał do południa?

Co robił Kaczyński, gdy inni walczyli o Polską godność?

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


“Wiedzieli, czego się domagają, odzyskali godność” – tak Janina Jankowska wspomina robotników strajkujący w sierpniu 1980 roku. – Usłyszeli inny język i po raz pierwszy mieli poczucie wolności.

Reportaż radiowy Jankowskiej “Polski Sierpień” to jedno z najbardziej dojmujących świadectw tego, co w 1980 roku wydarzyło się w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Dziennikarka była tam razem ze strajkującymi. Wydarzenia, jedne z najważniejszych w naszej historii, widziała na własne oczy. Potem widziała również, jak potrafimy tę wielką historię systematycznie niszczyć.

– Po 40 latach PRL-u, państwa satelickiego, uśpionego w autorytarnym porządku, ludzie usłyszeli inny język i po raz pierwszy mieli poczucie wolności. Tak było w stoczni w czasie strajku w 1980 r., a po zarejestrowaniu NSZZ Solidarność rozlało się na całą Polskę – mówi Jankowska.

O Lechu Wałęsie zaś mówi: – Był rewelacyjny. Codziennie spotykał się w słynnej dziś sali BHP z wszystkimi delegatami strajkujących zakładów na tzw. plenach. Tam były najświeższe informacje. Mówił do ludzi z niewyobrażalną energią, z niepodważalnym przekonaniem, że zwyciężymy. Każde spotkanie kończył słowami “Trzymamy i będziemy się trzymać!!!”.

Źródło: wp.pl