Gen. brygady Piotr Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, ostrzega i namawia do refleksji Polaków.

Cały tekst

Reklamy
Często waham się używając pojęć zaczerpniętych z geopolityki, bo towarzyszy temu irracjonalne poczucie udziału w budowie kolejnej intelektualnej przestrzeni wpływu Rosji. Dlatego powiem, że rosyjska, instytucjonalna zdolność do długofalowego planowania i działania jest wysoka.
W erze współczesnych wojen informacyjnych, gdzie transfer idei i opinii do milionów odbiorców, jak i odpowiedź nań bywają często błyskawiczne, tracimy z oczu wielkie kampanie, służące osiąganiu odległych celów strategicznych, których bitwy toczą się w sieci i poza siecią.
W GRU funkcjonuje stara “tradycja” postrzegania i opisywania Unii Europejskiej jako sojuszu o charakterze militarnym. Na czele priorytetów stoją tam przeciwdziałanie i neutralizacja szkodliwej dla FR aktywności NATO i UE, przy czym organizacje te wymieniane są jednym tchem.
Tak sformułowane zadania implikują stosunkowo duże, operacyjne zaangażowanie GRU na “kierunku UE”. Neutralizacja szkodliwej działalności to eufemizm, oznaczający w praktyce aktywne, informacyjne, często agenturalne, działania ukierunkowane głównie na dezintegrację UE, zwłaszcza w wymiarze członkostwa takich państw jak Polska.
Wszelkie posunięcia naszych elit politycznych, osłabiające jedność UE czy stanowiące wręcz wstęp do polexitu, pozostają w pełnej harmonii ze strategicznym kursem polityki Federacji Rosyjskiej, realizowanym przy pomocy narzędzi jakimi są służby specjalne.
Naturalną i pozornie trwałą przeszkodą na drodze do wyprowadzenia Polski z UE jest powszechne i stabilne poparcie obywateli RP dla członkostwa.
Oczywistą zatem strategią Rosjan jest próba zmiany tych prounijnych postaw, poprzez wpływ na poziomach emocjonalnym jak i poznawczym, racjonalnym, związanym z wiedzą.
Próby wzbudzania antyunijnych emocji w Ich wykonaniu obserwowaliśmy często, “szkopuł” jednak w tym, że wola Polaków pozostania w Unii ma swoje silniejsze podstawy w drugim z wymienionych poziomów – racjonalnym. Stąd pochodzi jej trwałość.
I bez zmiany tej komponenty, bez odwrócenia w tylu polskich głowach w ilu się uda, tego racjonalnego uporządkowania, nikt nas z Unii nie wyprowadzi.
Dlatego władze Rosji są zainteresowane, tak jak to stało się przy ich udziale w Wielkiej Brytanii, otwarciem dyskusji na temat polexitu, początkowo nawet czysto teoretycznej, nawet rzekomo zabezpieczającej przed tym polexitem, bo poszukującej innych niż veto środków nacisku na Unię, bo mamy do niej prawo, itp. bzdur. Kluczowym pojęciem na tym etapie rosyjskiego scenariusza są słowa “OTWARCIE DYSKUSJI”.
I nie jest to etap początkowy. Rosyjska kampania wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej trwa od dawna.
Zacząłem od rosyjskiego wywiadu wojskowego, bo pomimo jego nieudolności i ograniczonych środków, z pewnością jest on w awangardzie informacyjnej operacji wpływu, która ruszyła w Polsce. I mam propozycję do tych, którzy publicznie postulują potrzebę rozmowy o wyjściu Polski z Unii Europejskiej – zastanówcie się na spokojnie, skąd i kiedy wam to przyszło do głowy. Chyba że odpowiedź na to pytanie, w waszym przypadku, nie wymaga namysłu.

Piotr Pytel

Piotr Jaromir Pytel – polski funkcjonariusz służb specjalnych, generał brygady, w latach 2014–2015 szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Źródło: Twitter; Wikipedia

Poprzedni artykułKolejny dzień pandemii. Dziś zakażonych 15 002 osoby
Następny artykułPaństwo z dykty. Rozbieżności w raportowaniu COVID sięgają 22 tysięcy przypadków