[Counter-Box id="1"]

Cyberbezpieczeństwo z dykty

Reklamy

Podczas ostatnich wyborów parlamentarnych eksperci ABW zaobserwowali niepokojący ruch w sieci. – To mogli być Rosjanie – mówi jeden z ekspertów.

Ubiegłoroczne wybory do Sejmu i Senatu odbyły się 13 października. PiS dostało 43,6 proc. głosów, zapewniając sobie samodzielne rządy. Tego dnia niespokojnie było w internecie. Tak wynika z danych podległego ABW Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV. Opublikował „Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2019 r.”, którego jeden z rozdziałów poświęcił wyborom.

Zdaniem ekspertów z ABW w ich dniu „nie odnotowano incydentów z obszaru cyberbezpieczeństwa, które mogłyby skutkować przełamaniem zabezpieczeń sieci lub systemów podmiotów administracji państwowej bądź operatorów infrastruktury krytycznej”. Jednak dodają, że doszło do „potencjalnych zagrożeń”.

Eksperci wymieniają je, posługując się żargonem. Twierdzą, że „w dniu wyborów odnotowano wzmożoną liczbę zapytań na port HTTPS (443)”, „zapytań ICMP echo reply”, „zapytań do bazy MSSQL”, a także „zapytań na przestarzały protokół SMB w wersji 1″.

Prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń Mirosław Maj tłumaczy, że w wybory ktoś przeprowadził coś na wzór rekonesansu. Sprawdzał porty komputerów, by dowiedzieć się, czy są możliwe ataki na poszczególne usługi. “Zjawiska wskazane przez ABW mogą świadczyć np. o tym, że ktoś szukał słabych serwisów, w których jednocześnie można opublikować tę samą nieprawdziwą informację, mająca skłonić wyborców do określonych zachowań” – tłumaczy. – Z doświadczeń amerykańskich, brytyjskich czy francuskich wynika, że wyborom często towarzyszą akcje związane z dezinformacją – dodaje.

Źródło: rp.pl

Poprzedni artykułPolitycy zapomnieli, po co są. Trzeba im przypomnieć
Następny artykułNasze drogie święta. Przez PiS są smutne a wydaliśmy na nie za dużo!