Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro próbują ratować swój związek. Pomaga im mediator spoza polityki

Ostatnia szansa koalicji PiS.

W weekend spotkają się Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro. Rozmowa będzie na neutralnym gruncie, umówiona przez mediatora, osobę spoza polityki – ustaliła „Wyborcza”.

Reklamy

– To będzie bardzo trudna rozmowa. Ani Gowin, ani Ziobro nie są chętni do ustępstw, mają swoje żądania, a Kaczyński nie widzi pola do kompromisu. Nawet spotkanie organizował pośrednik, osoba spoza polityki, i nie było mowy, żeby rozmowy były na przykład w centrali PiS przy Nowogrodzkiej w Warszawie, grunt ma być neutralny – mówi informator „Wyborczej” osoba znająca kulisy narady.

Zdaniem informatora „rozmowy będą długie, pewnie do późnych godzin wieczornych.”

Koalicja z PiS jest dla Jarosława Gowina i szczególnie Zbigniewa Ziobro „byc albo nie być w polityce”.

Dlatego ostatniego upadek obecnej władzy może oznaczać bardzo poważne problemy z prokuraturą po zmianie rządów, za wielokrotne łamanie prawa. Chociażby tylko w sprawie prób postawienia zarzutów Romanowi Giertychowi.

Na razie więc interes łączy koalicjantów. Problem w tym, że zarówno Gowin jak i Ziobro wiedzą, że w kolejnych wyborach na wspólny, korzystny start z list z PiS nie mają co liczyć.

Muszą więc ugrać dla siebie coś co pozwoli im samodzielnie przetrwać. Ziobro dlatego się radykalizuje i dąży do konfrontacji z Unią Europejską jako obrońca suwerenności.

Gowin zaś rozgląda sie za nowym „żywicielem” organizacją, która przygarnęłaby jego partię i dała szanse na wejście do parlamentu.

źródło: Wyborcza.pl