Jolanta Zięba: „Finanse publiczne po rządach PiS były w fatalnym stanie”

Posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego, Jolanta Zięba, skrytykowała stan finansów publicznych po rządach PiS, twierdząc, że „80% finansów publicznych były poza wszelką kontrolą”. Zięba podkreśliła różnice w podejściu swojej partii do kwestii finansowych, zaznaczając, że PSL podchodzi poważnie do zarządzania finansami państwa.

„My, w przeciwieństwie do poprzedników, poważnie podchodzimy do finansów publicznych i nie wyciągamy ich poza kontrolę parlamentu” — powiedziała posłanka.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Kwota wolna od podatku a stabilność budżetu

Zięba odniosła się również do kwestii podwyższenia kwoty wolnej od podatku. „Kwota wolna od podatku, oczywiście, powinna być wyższa, natomiast rząd musi mieć pewność, zanim wprowadzi taką zmianę, że nie zachwieje ona stabilności budżetu państwa oraz samorządów” — zaznaczyła posłanka.

Podkreśliła znaczenie dbałości o stabilność finansową państwa i samorządów, zaznaczając, że takie zmiany muszą być przeprowadzone odpowiedzialnie i z rozwagą.

Wyzwania dla nowego rządu

Po przejęciu władzy przez PSL oraz koalicjantów, nowy rząd zmaga się z wyzwaniem naprawy finansów publicznych, które, jak twierdzi Zięba, były w bardzo kiepskim stanie po rządach PiS. Jednym z priorytetów nowego rządu jest przywrócenie kontroli parlamentarnej nad finansami publicznymi.

Posłanka podkreśliła również znaczenie transparentności i odpowiedzialności w zarządzaniu finansami państwa, zwracając uwagę, że nowa władza nie zamierza korzystać z mechanizmów omijających kontrolę parlamentu.

Nowe podejście do finansów publicznych

Rząd Koalicji Demokratycznej kładzie nacisk na zrównoważony rozwój i stabilność budżetu, jednocześnie rozważając możliwości podniesienia kwoty wolnej od podatku. Jolanta Zięba zauważyła, że proces ten wymaga odpowiedniego zbadania skutków finansowych, aby nie zaszkodzić stabilności finansowej państwa.

„Chcemy tworzyć sprawiedliwe i zrównoważone systemy finansowe, które będą służyć zarówno obywatelom, jak i samorządom” — dodała posłanka PSL.