Leszek Balcerowicz o obietnicach Tuska: czas odchudzić państwo i przeprowadzić reformy

Autor polskiego cudu gospodarczego, były wicepremier i minister finansów, profesor Leszek Balcerowicz nie kryje sceptycyzmu wobec obietnic Donalda Tuska dotyczących wzrostu gospodarczego Polski. W swoim wpisie na platformie X (dawniej Twitter), Balcerowicz odniósł się krytycznie do deklaracji lidera Platformy Obywatelskiej, który zapowiedział, że w ciągu pięciu lat polski Produkt Krajowy Brutto (PKB) na mieszkańca przewyższy ten w Wielkiej Brytanii.

“Zamiast obietnic, powinien się wziąć za reformy”

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Leszek Balcerowicz podważa realność takich deklaracji, zwracając uwagę na szereg czynników, które jego zdaniem uniemożliwiają osiągnięcie tego celu w obecnych warunkach. „Tusk obiecuje, że za 5 lat nasz PKB na głowę będzie większy niż w Wielkiej Brytanii. Przy dużym sektorze państwowym, bardzo niskiej stopie inwestycji, rozdętym socjalu i deficycie budżetu? Liczy na kryzys w Wielkiej Brytanii?” – napisał ekonomista.

Balcerowicz podkreślił, że zamiast snuć nierealistyczne obietnice, Tusk powinien skupić się na reformach gospodarczych. W swoim wpisie odniósł się również do opinii prof. Witolda Orłowskiego opublikowanej w „Rzeczpospolitej”, wskazując na konieczność przemyślanej polityki ekonomicznej.

Ekonomiczne wyzwania dla Polski

Leszek Balcerowicz wymienił kilka kluczowych wyzwań stojących przed polską gospodarką, które mogą stanowić przeszkodę w realizacji ambitnych celów wzrostu gospodarczego. Są to m.in.:

  1. Duży sektor państwowy: Rozrastanie się sektora państwowego w gospodarce, zdaniem Balcerowicza, obniża efektywność oraz ogranicza innowacyjność.
  2. Niska stopa inwestycji: Inwestycje są kluczowe dla długoterminowego wzrostu gospodarczego, a w Polsce ich poziom jest wciąż niewystarczający.
  3. Rozdęty system socjalny: Wydatki socjalne stanowią znaczne obciążenie dla budżetu państwa, utrudniając równoważenie finansów publicznych.
  4. Deficyt budżetowy: Rosnący deficyt budżetowy w połączeniu z wyższymi stopami procentowymi może prowadzić do dalszego zadłużania kraju.

Realność obietnic wzrostu gospodarczego

Obietnice Donalda Tuska dotyczące przewyższenia Wielkiej Brytanii w PKB na mieszkańca są bardzo ambitne. Obecnie polski PKB per capita wynosi około 70% tego wskaźnika w Wielkiej Brytanii. By osiągnąć wyższy poziom niż w Wielkiej Brytanii w ciągu pięciu lat, Polska musiałaby notować wyjątkowo szybkie tempo wzrostu gospodarczego, znacznie przewyższające obecną dynamikę.

Potrzeba reform strukturalnych

Leszek Balcerowicz apeluje o podjęcie reform strukturalnych, które mogłyby zapewnić Polsce zrównoważony i długoterminowy wzrost gospodarczy. Proponuje między innymi:

  • Zmniejszenie udziału sektora państwowego w gospodarce.
  • Zwiększenie stopy inwestycji poprzez ułatwienia dla przedsiębiorców.
  • Redukcję nadmiernych wydatków socjalnych na rzecz wsparcia osób najbardziej potrzebujących.
  • Poprawę kondycji finansów publicznych poprzez ograniczenie deficytu budżetowego.