[Counter-Box id="1"]

“Dał nam przykład Jan Sobieski jak zwyciężać mamy!” Za taką zmianą polskiego hymnu opowiada się Piotr Zapart – Przewodniczący komitetu budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu.

Piotr Zapart to działacz z Miechowa, który od kilku lat walczy o to, by w Wiedniu stanął pomnik Jana III Sobieskiego. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego obiecał mu 250 tysięcy na realizacje tego przedsięwzięcia. Piotr Zapart po raz pierwszy powiedział publicznie o swojej propozycji zmiany hymnu podczas uroczystych obchodów rocznicy śmierci Jana III Sobieskiego w czerwcu.

Reklamy

Za rozpoczęciem debaty na ten temat jest również z Jacek Żalek z PiS. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdza, że trwają prace nad “unowocześnieniem” ustawy o polskich symbolach narodowych. Czy będą aż tak drastyczne zmiany?

My tylko przypominamy, że autorem słów do Mazurka Dąbrowskiego jest Józef Wybicki, który historię Jana III Sobieskiego znał. A jednak nie jego nazwiska użył pisząc “Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”. Przed wojną w konkursie na hymn narodowy “startowało” kilka utworów. Wygrał Mazurek pokonując m.in. “Rotę” i “Bogurodzicę”.

Źródło: onet.pl

Poprzedni artykułPrzyganiał kocioł garnkowi, czyli jak minister nie płacił abonemntu
Następny artykułWraca stare? Władza nie ufa Polakom. Nie będzie zniesienia wiz do USA