[Counter-Box id="1"]

Nowoczesna składa 17 wniosków do prezesów spółek Skarbu Państwa z żądaniem przekazania umów o współpracy z Polską Fundacją Narodową. Politycy Nowoczesnej chcą też zapytać zarząd PFN, kto jest pomysłodawcą kampanii billboardowej “Sprawiedliwe sądy”.

Poseł Adam Szłapka powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Nowoczesna podjęła kolejne formalne kroki ws. PFN i kampanii billboardowej. “Składamy wniosek o udostępnienie informacji publicznej do zarządu PFN z kilkoma pytaniami. Po pierwsze, kto jest pomysłodawcą kampanii billboardowej „Sprawiedliwe sądy”, bo może pomysłodawcą jest ktoś poza PFN np. poseł Jarosław Kaczyński albo premier Beata Szydło. Kto z ramienia PFN uczestniczył w pracach koncepcyjnych, kto wydał ostateczną decyzję, o tym, że ta kampania będzie realizowana. A także, czy rada PFN wyraziła zgodę na finansowanie w tak dużych środkach kampanii billboardowej” – podkreślił Szłapka.

Reklamy

Nowoczesna złożyła także 17 wniosków o udostępnienie informacji publicznej do prezesów zarządów spółek Skarbu Państwa z żądaniem przekazania kopii umowy o współpracy z PFN, na podstawie której środki zostały przekazane fundacji. Ocenił, że “afera billboardowa i sprawa Polskiej Fundacji Narodowej to jest oczywisty przekręt”. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru wyliczył, że 19 mln zł z kampanii “sprawiedliwe sądy” można by przeznaczyć na 3,2 tys. zasiłków okresowych dla osób poszkodowanych w niedawnych nawałnicach, na odbudowę 190 domów, sfinansować 36 tys. wyprawek szkolnych.

Petru odniósł się też do wypowiedzi szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego, który stwierdził, że obecnie PKW nie ma narzędzi do weryfikacji czy kampania billboardowa jest zgodna z kodeksem wyborczym i dodał, że droga dla PKW otworzy się dopiero w momencie, kiedy rozpocznie się kampania wyborcza w nadchodzących wyborach samorządowych. Petru odbił piłeczkę pytając, czy jeżeli PKW działa tylko w okresie wyborczym, to znaczy, że od momentu wyborów do momentu ogłoszenia kolejnych wyborów jest “wolna amerykanka”?

“To jest fundamentalne pytanie do PKW, czy pilnuje reguł gry tylko w trakcie wyborów, czy między wyborami także” – powiedział Petru i oznajmił: “Opowiadamy się za likwidacją Polskiej Fundacji Narodowej, oczekujemy, że spółki państwowe wycofają środki, które tam włożyły, że wyciągną konsekwencje wobec tych osób, które nie dopilnowały tego, że fundacja sprzeniewierza środki jej powierzone. Kluczową kwestią jest, żeby odciąć koryto PiS-owi. Apeluję do wszystkich prezesów spółek Skarbu Państwa i do zarządów tych spółek: będą kolejne lata, zostaniecie za to rozliczeni, pamiętajcie o tym, że sprawiedliwość późnej czy wcześniej państwa dopadnie” – powiedział lider Nowoczesnej.

Źródło: Polsat

Poprzedni artykułZamiast pieniędzy ARiMR wysyła pisma. Rolnicy mają dość
Następny artykułRepresje za obronę sądów. Tak władza chce zastraszyć obywateli