26 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieMacierewicz okłamał ofiary nawałnicy na Pomorzu? Wojsko im nie pomoże.

Macierewicz okłamał ofiary nawałnicy na Pomorzu? Wojsko im nie pomoże.

Wolontariusze i więźniowie walczą ze skutkami sierpniowej nawałnicy na Pomorzu, bo prośbę o pomoc odrzuciło wojsko, choć obiecał ją Antoni Macierewicz – informuje Wirtualna Polska.

– Ręce do pracy cały czas są potrzebne – mówią mieszkańcy terenów przez które w wakacje przeszły nawałnice. Tymczasem rzeczniczka MON odpowiada, że armia może pomóc, ale musi przestrzegać procedur.

Reklamy

Arkadiusz Kubczak, sołtys Lotynia dotkniętego w sierpniu przechodzącą przez Pomorze nawałnicą, która powaliła tysiące hektarów lasu swój warsztat lakierniczy jeszcze w sierpniu przerobił na magazyn dla darów, które przychodzą z całej Polski. We wrześniu poprosił o pomoc posła PiS Aleksandra Mrówczyńskiego z uzyskaniu zgody na pomoc żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych.

Polski. Za stodołą stoi kilka uszkodzonych samochodów. Na stole w salonie zalegają stosy papierów. Jeden z nich to pismo z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

„Antoni Macierewicz jest przede mną. Mogę go zapytać” – zaoferował poseł. W rozmowie z WP opowiada: „Przekazałem panu sołtysowi, że ma mailowo wystąpić w tej sprawie tak, jak poprosił minister Macierewicz.”

Kubczakowi, który sam jest żołnierzem ochotniczych Narodowych Sił Rezerwowych, w usuwaniu skutków kataklizmu chciało pomóc 70 kolegów z jednostki. Zgody nie chcieli udzielić ich przełożeni, więc w desperacji spróbował uzyskać zgodę przez szefa MON.

W odpowiedzi na maila, o którym mówił Macierewicz przyszło pismo podpisane przez szefa sztabu płk. Romana Ćwiklińskiego i datowane na 18 września.

Pułkownik w lakonicznych słowach odmawia pomocy. Wyjaśnia, że „żołnierze mogą być kierowani do wsparcia administracji publicznej w sytuacji kryzysowej” zgodnie z procedurami ustawy o zarządzaniu kryzysowym, która wymaga, by wniosek o pomoc składał wojewoda. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich nie zgodził się na ogłoszenie stanu klęski żywiołowej po nawałnicach. „Do zbierania gałęzi, do zamiatania liści nie będziemy wzywać wojska” – tłumaczył.

Sołtys zwrócił uwagę, że łatwiej było mu uzyskać pomoc… więźniów. „Przez dwa tygodnie w lesie pracowali więźniowie, którzy dojeżdżali codziennie razem z klawiszami z zakładu karnego w Starogardzie Gdańskim. Wcześniej pomagali nam też więźniowie z Chojnic” – opowiedział dziennikarzom Wirtualnej Polski.

Rzeczniczka MON Anna Pęzioł-Wójtowicz w rozmowie z WP stwierdziła, że nie wyklucza pomocy wojska, jednak zaznacza, że sołtys powinien działać korzystając z pośrednictwa wojewody. „Wojsko jak tylko będzie mogło to pomoże. Nas obowiązują jednak procedury, których złamać nie możemy” –dodała rzeczniczka.

Źródło: Wirtualna Polska

Musisz o tym wiedzieć!