Nowa Trybuna Opolska informuje o fali rezygnacji w sądach na Opolszczyźnie. Tymczasem w ubiegłym tygodniu Rzeczpospolita informowała, że Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi Dariusz Limiera złożył rezygnację ze stanowiska. Był prezesem od 1 lutego, kiedy decyzją Ministra Sprawiedliwości zastąpił odwołanego w styczniu sędziego Krzysztofa Kacprzaka.
Jeszcze w listopadzie 2017 roku rezygnację złożył prezes Sądu Rejonowego w Żorach Cezary Podsiadlik. Prezesem był tylko kilka dni. To była pierwsza w Polsce rezygnacja nominata Ziobry.
Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. |
W grudniu 2017 roku, po miesiącu sprawowania funkcji, zrezygnowała nowa Prezes Sądu Rejonowego w Sopocie Izabella Retyk.
W Sądzie Rejonowym w Oleśnie Marek Nowosiński, prezes z nominacji ministra, urzędował niecały miesiąc. Zrezygnował na początku stycznia 2018 roku.
Również w styczniu, po ośmiu dniach urzędowania, rezygnację złożył nowy wiceprezes Sądu Okręgowego w Opolu Adam Cąkała.
W lutym 2018 roku rezygnację złożyła prezes Sądu Rejonowego w Kluczborku Małgorzata Pawlicka. Funkcję pełniła przez dwa miesiące.
Sam zrezygnował prezes Sądu Rejonowego w Poznaniu-Nowe Miasto i Wilda Kamil Antkowiak. Prezesem był tylko tydzień.
W innych sądach nominatom ministra Ziobry też nie jest łatwo, bo sprzeciw środowiska sędziowskiego wobec niekonstytucyjnych zmian jest w całej Polsce duży. Świadczą o tym liczne uchwały podejmowane przez zgromadzenia sędziów. Na przykład w Wałbrzychu sędziowie odmówili współpracy z nową prezes Magdaleną Mroczkowską. W styczniu odmówili wyboru jej zastępcy.
Głośno jest też o Sądzie Okręgowym w Krakowie, gdzie nowa prezes, znajoma ministra Ziobro ze szkoły, Dagmara Pawełczyk-Woicka weszła w ostry konflikt z sędziami.
Źródło: Rzeczpospolita, Nowa Trybuna Opolska, OKO.press