Nie milkną echa opublikowanej niedawno przez rząd „Białej księgi” w sprawie wymiaru sprawiedliwości. Dokument, który trafił do kierownictwa Komisji Europejskiej i pozostałych państw Unii, roi się od kłamstw, uważa Fundacja Obywatelskiego Rozwoju.

Niedługo po przekazaniu „Białej księgi”, rządzący zaprezentowali też pakiet „ustępstw” wobec KE, prowadzącej wobec Polski procedurę naruszenia zasad państwa prawa. W ocenie ekspertów jest to desperacka i skazana na porażkę próba zdjęcia z unijnej agendy kwestii ponad 2,5-letnich zabiegów podporządkowania sądownictwa partii rządzącej.

Zainicjowana przez Komisję procedura naruszenia zasad praworządności spotkała się z nierzetelną reakcją strony polskiej, która próbuje rozmyć tę kwestię przy pomocy kłamliwej „Białej Księgi” i kosmetycznych zmian w ustawach dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Przedstawiona przez rząd „Biała Księga” została fatalnie oceniona przez unijnych polityków i przyczynia się do dalszego pogorszenia wizerunku polskich władz. W ocenie FOR kluczem do powrotu Polski na drogę państwa prawa jest rzeczywiste, a nie pozorowane, wycofanie się z ponad 2,5-letniego procesu podporządkowywania sądownictwa partii rządzącej.

Reklamy

Źródło: FOR

Poprzedni artykułWybory będą ustawione? Sędziowie powiązani z Ziobro komisarzami
Następny artykułPrezydencki minister tez uważa, że nagroda mu się należy. Kiedyś twierdził inaczej