Kolejny cios w rolników. Nie mogą sprzedawać rzepaku w niedziele

Przez błąd w ustawie o zakazie handlu w niedziele rolnicy nie będą mogli sprzedawać rzepaku – informuje portal innpoland.pl. Producenci rzepaku nie znaleźli się bowiem na liście wyjątków i w niehandlowe niedziele muszą powstrzymać się od pracy.

Tuż po przegłosowaniu ustawy o zakazie handlu w niedzielę Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęło zresztą akcję o wymownym tytule „Bubel Roku”, pokazując przez 44 dni z rzędu kolejne absurdy związane z nowym prawem. Jeden z nich ujawni się dosłownie za moment. Ustawa miała bowiem wyłączyć z zakazu rolników – zgodę na handel w niedziele dostali producenci zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw i mleka surowego. Zapomniano jednak o jednej, bardzo dużej grupie – producentach rzepaku. Chodzi o mniej więcej 100 tys. gospodarstw.

Reklamy

Zbiory rzepaku zaczną się w tym roku mniej więcej w połowie lipca i potrwają około miesiąca. Rolnicy stracą więc kilka cennych dni, co więcej, wielu z nich nie ma odpowiednio dużych magazynów i sprzedaje rzepak bezpośrednio po zebraniu. Oznacza to, że niehandlowa niedziela to dla nich dzień wyjęty z życia – praca na polu zwyczajnie im się nie opłaca.

Źródło: innpoland.pl