Jest projekt nowego podatku autorstwa PiS

Rząd opublikował ustawę dotyczącą powstania funduszu wsparcia dla osób niepełnosprawnych, na który będą zrzucali się wszyscy pracujący poprzez Fundusz Pracy oraz dodatkowo ci najbogatsi, zarabiający w ciągu roku powyżej 1 mln zł rocznie. Jak informuje Business Insider nowy podatek od polskich krezusów, tzw. daninę solidarnościową, PiS wyliczył na 4 proc.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych to nowa instytucja, która ma pomagać osobom niepełnosprawnym lepiej funkcjonować w naszym kraju. „Ma wspierać ich społecznie i zawodowo”.

Reklamy

Na koncie funduszu powinno co roku pojawiać się ok. 2 mld zł. Skąd PiS zamierza wziąć te pieniądze? Jak wylicza rząd na podstawie zeznań podatkowych za 2016 r., 1,15 mld zł będzie pochodzić właśnie z podatku dla najbogatszych, tzw. daniny solidarnościowej, a 647 mln zł z Funduszu Pracy. Koszty dla budżetu obliczono na 2,6 mln zł.

„Źródłem przychodów Funduszu będą przede wszystkim obowiązkowe składki na Fundusz stanowiące 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także daniny solidarnościowej od dochodów osób fizycznych – w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln za rok podatkowy” – czytamy w ustawie.

Nowym podatkiem zostanie obciążony więc każdy, kto miesięcznie zarabia ok. 87 tys. zł. Rząd Mateusza Morawieckiego założył, że powinien być opłacony w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Więcej: Business Insider