124 lat PSL: ludowcy świętują rocznicę i przypominają chwalebną historię ruchu ludowego

Dzisiaj mija 124 rocznica powstania PSL. Stronnictwo zawsze było i jest polskie, chrześcijańskie, samorządne, jak najbliżej zwyczajnych ludzkich spraw. Ma też zapisane piękne karty w polskie historii. To PSL przyczynił się do powstania nowoczesnej, polskiej wsi, ludowcy brali udział w najważniejszych wydarzeniach w polskie historii i łączyli ludzi w czasach, gdy w Polsce panowała agresja, terror i nienawiść.

Ludowe DNA to praca u podstaw i pozytywistyczny rozwój. Nazwa „Polskie Stronnictwo Ludowe” funkcjonuje od 1903 roku. Od tego czasu organizacja wprost wysuwała postulaty niepodległości Polski. W swoim programie głosiła potrzebę równouprawnienia narodowego, politycznego i społecznego Polaków.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Jednym z twórców ruchu ludowego i jego wieloletnim przywódcą był Wincenty Witos, jeden twórców ruchu ludowego. Aktywnie przyczynił się do odbudowy polskiego państwa po latach zaborów. Jego bohaterska postawa w czasie wojny bolszewickiej, w tym bezpośrednie zaangażowanie w obronę Warszawy, pomogły w zwycięstwie Polski nad Rosjanami. Osobiście objeżdżał linie frontu a gdy Józef Piłsudski złożył dymisję na jego ręce  i zwyczajnie wyjechał z Warszawy tuż przed decydującymi wydarzeniami pod Ossowem, nie ujawnił tego faktu, by nie osłabiać morale żołnierzy. Witos nie dopuścił też do eskalacji rozlewu krwi pomiędzy Polakami, gdy doszło do zamachu zorganizowanego przez Piłsudskiego.

W czasie II wojny światowej działacze PSL współtworzyli rząd na uchodźstwie, a w kraju zorganizowali oddziały partyzanckie o nazwie Bataliony Chłopskie. Zapisały one piękną kartę w historii. Ta konspiracyjna organizacja zbrojna polskiego ruchu ludowego liczyła około 170 tysięcy ludzi. Działała w celu obrony wsi polskiej przed terrorem niemieckim i eksploatacją gospodarczą. Posiadała ponad 300 oddziałów specjalnych prowadzących akcje sabotażowe i bojowe. Ważną częścią działań Batalionów Chłopskich była pomoc ludności, działalność edukacyjna w warunkach wojny i opieka medyczna. Ważną częścią działań był wywiad. Michał Kasza – żołnierz Batalionów Chłopskich – zebrał 13 części rakiety V2, które następnie zostały przesłane do Wielkiej Brytanii. Te działania pomogły w rozpracowaniu niemieckich systemów rakietowych.

PSL liczy dzisiaj około 100 tysięcy członków, co czyni ją największą partią w Polsce.