Były prezes ZUS: Polaków czeka obniżka emerytur

Zatrważające wieści.

Były prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk potwierdził, że emerytury będą coraz niższe. – Dzisiaj nikt nie podejmie decyzji o wydłużeniu wieku emerytalnego, chociaż jest to zasadne. Politycznie ta sprawa skazana jest na porażkę, ale nie wykluczam, że w przyszłości takie próby będą musiały być podejmowane – zaznaczył były prezes ZUS.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Poza czynnikami demograficznymi, które są długofalowe i nie da się ich szybko zmienić, rośnie też dziura w FUS. – Nie jest dobrym pomysłem zwalnianie młodych ludzi z opłacania składek na ZUS, bo potem konieczność ich odprowadzania będzie dla nich bolesna i będą robić wszystko, aby ich nadal nie płacić (…) To samo dotyczy tzw. małego ZUS-u dla przedsiębiorców. To oczywiście także wpłynie na ich przyszłą emeryturę, która będzie niższa – wyjaśnia były prezes ZUS.

Sytuacji nie uratują też Ukraińcy, którzy pracując w Polsce odprowadzają składki na ZUS – później również im będzie trzeba wypłacać świadczenia emerytalne. Nawet gdy wrócą na Ukrainę.

Źródło: Business Insider