Nieoficjalne. Profesor Tomasz Grodzki zostanie marszałkiem Senatu. Otrzymał 51 głosów. Jego konkurent z PiS dostał zaledwie 48 głosów. Jeden senator miał wstrzymać się od głosu.  „To szansa na przywrócenie normalności w polskim senacie i kontrolę chaosu, który wprowadził przez ostatnie cztery lata PiS” – komentują internauci. Wybór marszałka senatorowie opozycji nagrodzili gromkimi brawami. Posłowie PiS siedzieli bardzo smutni.

Głosowanie było jawne. PiS zarządził jednak głosowanie na kartkach a po głosowaniu długą przerwę, niezrozumiała jak na zaledwie 100 głosów, które były do przeliczenia.

Reklamy

Odbicie z rąk PiS Senatu to początek przywracania normalności w Polsce – mówią politycy opozycji. Umożliwi kontrolowanie ustaw i zwracanie ich do Sejmu. Marszałek Senatu ma również możliwość wygłaszania orędzi do narodu. Izba dysponuje też innymi funkcjami kontrolnymi.

„To jest zwycięstwo, zwycięstwo demokracji – powiedział Tomasz Grodzki, wznosząc gest V – gest Solidarności  „Wznoszę ten gest w chwili triumfu ale nie mojego, ponieważ tą funkcję przyjmuję z wielką pokorą i poczuciem ogromnej odpowiedzialności. Wznoszę ten gest jako wspomnienie czasów gdy zwycięstwo było możliwe dzięki Solidarności” – mówił podczas przemówienia inauguracyjnego.

„Senat jest emanacją narodu i możemy się tutaj różnić, możemy spierać, ale jednocześnie musimy pamiętać, że reprezentujemy jak mało kto majestat Rzeczpospolitej i potęgę tego Narodu, który musimy strzec i chronić. Senat jest wyższą izbą parlamentu. Jeżeli ktoś myśli, że będziemy rolą hamulcowego dla sejmu to jest w błędzie. Senat musi tylko i wyłącznie wrócić do swej roli, czyli zamiast szybkiego prawa ustanawiać dobre prawo. Zamiast procedować nad ustawami w ciągu 24h i potem poprawiać kilka razy błędy, wykorzystać regulaminy Senatu i zrobić porządną pracę od komisji. Nic bez opinii Senatu zdarzyć się nie powinno.” – powiedział.

„Senat może nad każdą ustawą pochylać się do 30 dni Zgoda Senatu jest potrzebna do wyboru RPO, szefa IPN, UKE. Bez zgody Senatu nie można zmienić konstytucji. Odetchnąłem…. Wszyscy, komu praworządność leży na sercu powinni odetchnąć z ulgą.” – napisał jeden z internautów, komentując wybór kandydata opozycji na marszałka.

Profesor Tomaz Grodzki został ogłoszony kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy na stanowisko marszałka Senatu X kadencji w listopadzie. Zapowiada całkowitą zmianę sposobu funkcjonowania tej izby parlamentu.

To bardzo zła wiadomość dla Kaczyńskiego – odniósł kolejną porażkę. Karczewski będzie musiał szybko opuścić rządową willę.

https://twitter.com/CTomczyk/status/1194312094797221889

źródło: Onet.pl / Twitter

Poprzedni artykułFatalne przemówienie prezydenta Dudy w parlamencie
Następny artykułTusk opublikował film podsumowujący pięć lat swoich rządów na stanowisku szefa Rady Europejskiej [Wideo]