„Sylwia Spurek, posłanka do Parlamentu Europejskiego, jestem samodzielna, umiem być niezależna, merytoryczna – tak, byłam ofiarą przemocy” – mówi w spocie zapowiadającym kampanię 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet.

Spurek to była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, a od maja br. posłanka Parlamentu Europejskiego. Autorka projektu pierwszej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (2005), potem w 2015 koordynowała w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów prace związane z ratyfikacją Konwencji antyprzemocowej Rady Europy. Podobnie jak miliony innych Polek, była ofiarą przemocy.

Reklamy

Kampania 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet została zainicjowana w 1991 r. i od tamtego czasu odbywa się pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.

Według statystyk policyjnych w 2018 r. ofiarami przemocy domowej padło blisko 89 tys. osób, z czego prawie 74 proc. stanowią kobiety. Z kolei największą grupę wśród sprawców przemocy w rodzinie w poszczególnych latach – ponad 90 proc. – stanowią mężczyźni. Jak wynika z danych GUS, ofiarami znęcania się ze strony członków rodziny także najczęściej były kobiety, prawie 80 procent w 2018 r.. “Ale prawdziwej skali przemocy domowej niestety nadal nie znamy, bo wiele ofiar jej nie zgłasza, nie ma zaufania do Policji, prokuratury, sądów, obawia się o swoje życie, wstydzi się” – dodaje Spurek.

W tym roku kampania pod hasłem „Trzymam stronę kobiet” ma na celu zwrócić uwagę na szkodliwe mity na temat przemocy domowej, które utrudniają skuteczne rozwiązywanie tego problemu. Zdaniem Sylwii Spurek kobiety nadal bardzo często obarczane są odpowiedzialnością za przemoc, słyszą, że są same temu winne, a sprawca jest usprawiedliwiany. “W tym roku chcemy pokazać konkretne rozwiązania prawne, bez których kobiety w Polsce nie będą skutecznie chronione. Chcę zachęcić wszystkich, aby zaczęli pytać swoich posłów, posłanki, senatorów, senatorki, co chcą zrobić w tej kadencji dla ofiar przemocy domowej” – dodaje Spurek.

Jak co roku jednym z przewodnich motywów kampanii jest symboliczna Biała Wstążka, akcja wymyślona przez mężczyzn i dla mężczyzn. Mężczyźni noszący białą wstążkę, deklarują, że nie będą akceptować i milczeć w sytuacji, w których dochodzi do przemocy wobec kobiet. Spurek poinformowała, że w tym roku wysłała list do prawie tysiąca wpływowych mężczyzn z prośbą o włączenie się w kampanię. “To ważne, bo bez zaangażowania mężczyzn nie uda nam się tego problemu rozwiązać” – dodaje.

źródło: Facebook

Poprzedni artykułMarszałek Sejmu pójdzie siedzieć? Lewica składa wniosek do prokuratury w sprawie głosowania.
Następny artykułWybór nowych członków Trybunału Konstytucyjnego nielegany