Roman Józef Kryże był sędzią wojskowym orzekającym w procesach politycznych, funkcjonariuszem stalinowskiego aparatu represji, zbrodniarzem komunistycznym. Do jego zbrodni nawiązuje powiedzenie „Sądzi Kryże – będą krzyże”.

Roman Kryże brał udział w orzekaniu wyroków śmierci, w sprawach przeciwko działaczom podziemia niepodległościowego, m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego. W 1964 był przewodniczącym składu sędziowskiego, który wydał wyroki śmierci w sprawie tzw. afery mięsnej.

Reklamy

Syn  Romana Kryże, Andrzej, skazywał z kolei za komuny działaczy niepodległościowych. W marcu 1980 jako sędzia Sądu Rejonowego w Warszawie skazał na karę aresztu Andrzeja Czumę, Wojciecha Ziembińskiego i Bronisława Komorowskiego za publiczne stwierdzenie, że PRL nie jest państwem niepodległym i zorganizowanie w Warszawie 11 listopada 1979 obchodów Święta Niepodległości. Andrzej Krzyż został później ministrem w rządzie… Jarosława Kaczyńskiego.

Kilka lat Andrzej Duda, Zbigniew Ziobro i syn sędziego Kryże, też sędzia, zorganizowali wspólną konferencją prasową… Oto zdjęcie z tej konferencji:

 

Poprzedni artykułPolicja zagłusza i wystawia mandaty przedsiębiorcom podczas ich strajku w centrum Warszawy
Następny artykułDrżyj, Kaczyński! Polacy przygotują 10 milionów protestów wyborczych!?