Brak podstaw prawnych do organizacji wyborów [Opinia]

Witek przekroczy swoje uprawnienia?

– Aktualnie nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby pani marszałek zarządziła nowe wybory. Szczególnie takiej podstawy prawnej nie stwarza uchwała PKW z niedzieli. Gdyby chciała zarządzić nowe wybory, to zgodnie z Kodeksem wyborczym musi się oprzeć na przepisie artykułu 293. Tam są dwie przesłanki, które umożliwiają rozpisanie nowych wyborów – to znaczy, że w wyborach 10 maja był tylko jeden kandydat albo nie było w ogóle kandydatów – tłumaczył doktor Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Dr Małecki zwraca uwagę, że uchwala PKW stwierdza jedynie to, że nie było jedynie możliwości do oddawania głosu. – Ta uchwała nie stwierdza tego, że kandydowała jedna osoba lub nie było kandydatów. Ta uchwała PKW ani Kodeks wyborczy nie dają marszałkowi Sejmu żadnej nowej podstawy prawnej do zarządzenia wyborów – wskazywał.

Prawnik zauważa, że Trybunał Konstytucyjny nie może się wypowiadać o tej sprawie, ponieważ to przepis konstytucji sam jednoznacznie przesądza, że kompetencja marszałka Sejmu do wyznaczania wyborów jest jednorazowa.

Źródło: tvn24.pl