25 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpiniePiS zwariował? Nigdzie gdzie ograniczano hodowlę, nie zrobiono tego z tak drastycznym...

PiS zwariował? Nigdzie gdzie ograniczano hodowlę, nie zrobiono tego z tak drastycznym naruszeniem prawa własności

Oprócz Polski jedenaście państw UE nie zakazuje ani nie ogranicza rygorystycznymi przepisami hodowli zwierząt futerkowych na swoim terytorium. Żaden z krajów, które wprowadziły ograniczenia, nie dokonał tego z tak drastycznym naruszeniem prawa własności, jak przewiduje projekt ustawy PiS. Do krajów, w których hodowla jest dozwolona, należą: Bułgaria, Cypr, Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Portugalia, Rumunia oraz kraje bałtyckie.

Propozycje ustaw powinny więc opierać się na starannej analizie skutków i analizie porównawczej. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw przewiduje faktyczne wywłaszczenie określonej grupy ludzi – pozbawienie ich dochodów z własności i pracy. Państwa UE, które zakazały hodowli zwierząt futerkowych, stosowały okresy przejściowe lub rekompensaty dla hodowców albo kombinację obu tych rozwiązań.

Reklamy

Pozostałe państwa UE albo zakazują hodowli bezpośrednio, albo stosują rygorystyczne przepisy w kwestii utrzymania dobrostanu zwierząt, przez co hodowla przestała być opłacalna (takie rozwiązanie zastosowały Niemcy, Szwecja i Włochy). Trzeba jednak przy tym zauważyć, że w niektórych krajach zakaz jest częściowy – dotyczy tylko niektórych gatunków zwierząt futerkowych. Np. Dania zakazuje hodowli lisów, ale nie zakazuje hodowli norek, będąc największym producentem futer z norek w UE.

źródło: FOR

Musisz o tym wiedzieć!