W Europie piszą o Polsce i Węgrzech: „dwa tygrysy skończyły jako dywaniki”

W Europie śmieją się z rządów PiS

Reklamy

„To, co premierzy Węgier i Polski robią teraz ze swoimi unijnymi partnerami, czyni z Margaret Thatcher łagodną euroentuzjastkę” – napisał w „Guardianie” Timothy Garton Ash. Jego zdaniem, dla Unii Europejskiej większym zagrożeniem niż ewentualny „hungexit i polexit”, będzie pozostanie Polski i Węgier „członkami klubu, nadal łamiącymi jego podstawowe zasady”. Niemiecki „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, odnosząc się do możliwego kompromisu w kwestii budżetu, ocenił, że „dwa tygrysy skończyły jako dywaniki”.

Wszystko to echa ewentualnego weta Polski i Węgier w sprawie budżetu Unii. Na czwartek i piątek zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej w Brukseli, na którym najważniejszymi tematami rozmów będą unijny budżet i fundusz odbudowy oraz negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie umowy po brexicie.

Polska i Węgry nie zgadzają się na popierane przez pozostałe 25 państw UE rozporządzenie dotyczące mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na stole negocjacyjnym pojawiła się jednak wersja kompromisu, która może zapobiec wetu Budapesztu i Warszawy.

Źródło: tvn24.pl