W Europie śmieją się z rządów PiS

Reklamy

“To, co premierzy Węgier i Polski robią teraz ze swoimi unijnymi partnerami, czyni z Margaret Thatcher łagodną euroentuzjastkę” – napisał w “Guardianie” Timothy Garton Ash. Jego zdaniem, dla Unii Europejskiej większym zagrożeniem niż ewentualny “hungexit i polexit”, będzie pozostanie Polski i Węgier “członkami klubu, nadal łamiącymi jego podstawowe zasady”. Niemiecki “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, odnosząc się do możliwego kompromisu w kwestii budżetu, ocenił, że “dwa tygrysy skończyły jako dywaniki”.

Wszystko to echa ewentualnego weta Polski i Węgier w sprawie budżetu Unii. Na czwartek i piątek zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej w Brukseli, na którym najważniejszymi tematami rozmów będą unijny budżet i fundusz odbudowy oraz negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie umowy po brexicie.

Polska i Węgry nie zgadzają się na popierane przez pozostałe 25 państw UE rozporządzenie dotyczące mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na stole negocjacyjnym pojawiła się jednak wersja kompromisu, która może zapobiec wetu Budapesztu i Warszawy.

Źródło: tvn24.pl

Poprzedni artykułZgorzelski: Kaczyńskiemu nie udało się rozbić Senatu. PSL uczy PiS jak należy prowadzić dialog.
Następny artykułNieudana obrona fałszywego bożka PiS, Kaczyńskiego. Zjednoczona prawica się ośmieszyła