Piotr Zgorzelski ujawnia: ukrywana awaria w Orlenie mogła doprowadzić do miliarda strat?

“Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. jedna z największych firm petrochemicznych w Europie mogła zataić informacje, zgodnie z którymi w wyniku prawdopodobnych zaniedbań mogło dojść do powstania straty majątkowej w wysokości blisko 1 MILIARDA ZŁOTYCH” – pisze Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z ramienia PSL, w liście do KNF.

“W trosce o majątek państwowy oraz słuszny interes publiczny. w tym także rynku kapitałowego, należy wyjaśnić, czy spółka PKN Orlen S.A.. której Prezesem Zarządu jest Pan Daniel Obajtek nie naruszyła w sposób karygodny przepisów prawa, a jeżeli tak to, kto ponosi personalną odpowiedzialność za straty finansowe. Należy pamiętać. że PKN Orlen jest spółką giełdową. która obowiązana bezwzględnie jest do prowadzenia rzetelnej i przejrzystej polityki informacyjnej, rzutującej na wiarygodność Spółki, a także wartość jej akcji.” – dodaje Zgorzelski.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


“Panie Przewodniczący. W obliczu 1 MILIARDA ZŁOTYCH strat. proszę o podjęcie działań mających na celu wyjaśnienie czy doszło do naruszenia obowiązków informacyjnych, o których mowa w rozporządzeniu PE i Rady w sprawie nadużyć na rynku przez PKN Orlen S.A. w związku i w następstwie zdarzeń z dnia 5 stycznia 2021 r., na instalacji Hydrokrakingu w Płocku, a mogących być objętymi treścią informacji poufnej i wynikającego z tej racji obowiązku przekazania takiej informacji do publicznej wiadomości niezwłocznie.  Naprawa uszkodzonego katalizatora polegająca na jego wymianie (koszt 40 mln zł) spowodowała w okresie od 5 stycznia do czasu zatrzymania instalacji zmniejszoną efektywność przerobu ropy poprzez zmniejszenie produkcji benzyn i olejów napędowych.

W okresie zatrzymania instalacji doszło do znacznego zmniejszenia przerobu ropy w Płocku o 30-4O% co skutkowało zmniejszeniem produkcji paliw. Tak radykalne zmniejszenie produkcji wiązało się z interwencyjnymi zakupami paliw na rynku zewnętrznym. Również w tym okresie PKN Orlen S.A. zmuszony był do zakupu rop lekkich (droższych), aby pokryć stratę w produkcji paliw.

W opinii specjalistów wpływ w/w awarii (zmniejszenie produkcji paliw. interwencyjne zakupy ropy i paliw na rynku międzynarodowym oraz zakup katalizatora) mógł spowodować ujemny wpływ na EBITDA PKN Orlen S.A. rzędu 1 MILIARDA ZŁOTYCH.

Szanowny Panie Przewodniczący proszę o podjęcie działań zmierzających do wyjaśnienia ww. możliwych nieprawidłowości, gdyż w świetle przywołanych okoliczności uzasadnione jest podejrzenie, iż doszło do rażącego naruszenia obowiązków informacyjnych obciążających spółkę publiczną” – kończy Zgorzelski.