Prof. Witold Orłowski: Polski Ład oznacza, że mniej więcej połowa obywateli zyska, a druga połowa straci

Jacek Sasin i Mateusz Morawiecki. Fot. Facebook
Jacek Sasin i Mateusz Morawiecki. Fot. Facebook

W rozmowie z portalem NaTemat.pl prof. Witold Orłowski pokusił się o próbę oceny Polskiego Ładu. Nowy program PiS został zaprezentowany w minioną sobotę. Jego realizacja wykreśli kierunku rozwoju polskiej gospodarki na wiele lat. Problem tylko w tym, że wiele zapisów budzi spore wątpliwości.

– [Polski Ład] to program realistyczny. Jest to przecież po prostu program innego podziału pieniędzy w społeczeństwie. A państwo ma narzędzia do tego, żeby skutecznie pieniądze dzielić. Tak naprawdę Polski Ład oznacza, że mniej więcej połowa obywateli zyska, a druga połowa straci – mówi prof. Orłowski.

Reklamy

– Polski Ład to wielki program redystrybucji i promowania konsumpcji. A jeśli coś na temat inwestycji w nim się pojawia, to mowa o inwestycjach publicznych – służących nie wzrostowi produkcji, a poprawie komfortu życia – dodaje ekonomista.

– Pieniądze na Polski Ład raczej znajdą się dzięki temu, że zmniejszą się dochody zamożniejszych, którzy więcej oszczędzają, a wzrosną dochody uboższych, którzy nie oszczędzają, lecz konsumują. Będą też pieniądze unijne. Jednak efekt popytowy kiedyś minie, o wzroście będzie decydować konkurencyjność gospodarki, a ta zależy od inwestycji. Będzie o nie trudniej w kraju, w którym więcej się konsumuje, a mniej oszczędza – zauważa Orłowski.

Źródło: NaTemat.pl