26 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieRadość Ziobry z polexitu: Przyjmujemy z satysfakcją jedyny możliwy werdykt polskiego Trybunału

Radość Ziobry z polexitu: Przyjmujemy z satysfakcją jedyny możliwy werdykt polskiego Trybunału

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z satysfakcją mówił podczas konferencji prasowej o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem zdaniem ekspertów jest to pierwszy krok do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Reklamy

TK uznał, że środki tymczasowe nałożone przez TSUE a dotyczące polskiego sądownictwa, są niezgodne z obowiązującą konstytucją. Wyrok jest prawomocny i zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw.

– To orzeczenie tylko ten fakt i inne orzeczenia tego trybunału potwierdziło i trudno sobie wyobrażać, aby mogło zapaść inne orzeczenie, biorąc pod uwagę fakt, że w międzyczasie nie zmieniła się Konstytucja – stwierdził minister sprawiedliwości.

– Trybunał Konstytucyjny dzisiejszym orzeczeniem wpisał się również w konsekwentną linię orzeczniczą trybunałów konstytucyjnych państw UE, które w wielu wypadkach rozstrzygając podobne spory co do nadrzędności prawa europejskiego, wypowiadały się równie konsekwentnie – dodał Ziobro.

– Po trzecie TK chroniąc polski porządek prawny, przywraca też pewną jasność pojąć i elementarną jasność systemu. Bo gdyby przyjąć, że ta uzurpacja ze strony TSUE, który usiłuje, zawieszać działanie organu konstytucyjnego, to gdyby to uznać, co na szczęście nie mogło mieć miejsca, to można by było sobie wyobrazić inne zawieszające organy orzeczenia – przekonywał minister. – Konstytucja i normalność zwyciężyły nad politycznymi próbami wykorzystywania agend unijnych do ingerowania w sprawy wewnętrzne państw członkowskich. Przyjmujemy z satysfakcją jedyny możliwy werdykt polskiego TK – podsumował Zbigniew Ziobro.

Musisz o tym wiedzieć!