Ponad 40% Polaków nie pracuje. To do nich musi znaleźć drogę opozycja!

Ponad 40% Polaków nie pracuje (współczynnik aktywności zawodowej wg.BAEL), nie oczekujmy więc masowego oburzenia na Nowy Ład, który uderza najbardziej w aktywnych zawodowo i z największym potencjałem rozwoju. To szczucie biernych na aktywnych. Paskudne. Cyniczne – napisała Agata Stremecka, szefowa FOR.

Trzeba się zgodzić ze Stremecką w kwestii szczucia – Kaczyński wykorzystuje osoby bierne zawodowo, by stworzyć z nich swoich klientów, uzależnionych od zasiłków, liczących na to, że ktoś coś im da.

Reklamy

Jednak błędem jest pogląd, że warto oddawać pole przeciwnikowi. „Nie oczekujemy więc masowego oburzenia na Nowy Ład” pisze Stremecka. Nad takim poglądem nie sposób przejść do porządku dziennego. Tutaj trafnie wskazano jedno z najważniejszych zadań opozycji: dotarcie z komunikacją do emerytów, rencistów i niepracujących Polaków. To największe zadanie dla opozycji i dla wszystkich rozsądnych ludzi.

Nie wolno oddawać ani metra ziemi przeciwnikowi i trzeba na wszelkie sposoby cierpliwie tłumaczyć, że Nowy Ład to jeszcze większa bieda. Wyższe podatki oznaczają bowiem wyższe ceny, mniej miejsc pracy i emigrację.

Trzeba znaleźć prosty język, trzeba podawać obrazowe przykłady i przemawiać do ludzi, którzy nie znają się na ekonomii i gospodarce w ich własnych słowach. Nawet tych najprostszych. Nowy Ład to złodziejstwo, Nowy Ład to bieda, Nowy Ład to mniejsze zasiłki w przyszłości, Nowy Ład to tak naprawdę Wielki Wał.

Opozycja musi podjąć się tego zadania i musi je realizować a wraz z nim dziennikarze, blogerzy, youtuberzy. Edukacja jest najlepszą bronią do walki z kłamstwami polityków. Tu potrzebne są proste, szczere słowa, nie wyrafinowane analizy ekonomiczne.

Prosty język – jasny przekaz.

Agata Stremecka poruszyła zagadnienie szalenie ważne i warto uważnie się wczytać w to co napisała. Ten przekaz musi być jednak rozumiany jako apel o wytężone działania w sferze dotarcia i komunikacji do ludzi, którzy na codzień są oszukiwani przez propagandzistów władzy.

Od dzisiaj, od zaraz.