Katolicka Malta najbardziej przyjazna dla osób LGBT. „Katolicka” Polska PiS najbardziej wroga

Dzikusy ze wschodu.

Z rankingu ILGA-Europe mierzącego poziom równouprawnienia mniejszości seksualnych wynika, że Polska pod rządami PiS traktuje osoby LGBT najgorzej w całej Unii Europejskiej. Ranking nie klasyfikuje wprost nastrojów społecznych, lecz prawodawstwo.

Reklamy

Ranking ILGA-Europe publikowany jest od 2009 roku. W tym roku poziom równouprawnienia był mierzony w siedmiu kategoriach: równość i zakaz dyskryminacji; rodzina, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści; wolności obywatelskie (wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji); uzgodnienie płci i integralność cielesna; prawo do azylu; integralność cielesna osób interpłciowych.

Wśród krajów unijnych Polska wypada najgorzej już trzeci rok z rzędu. W najnowszym zestawieniu uzyskała zaledwie 13 proc. na 100 możliwych. Gorsze wyniki od Polski mają jedynie Białoruś (12 proc.), Armenia i Rosja (8 proc.), Turcja (4 proc.) i Azerbejdżan (2 proc.).

„Polska sięgnęła homofobicznego dna przez ostatnie 6 lat obniżając swoją pozycję w rankingu ILGA-Europe. W 2020 roku spadliśmy na ostatnią pozycję wśród krajów UE, którą konsekwentnie utrzymujemy. Polska jest krajem, którego prawodawstwo traktuje osoby LGBT+ najgorzej w całej Unii Europejskiej, sytuując nas tuż obok Rosji. Musimy natychmiast zmienić kurs obrany przez władze” – podkreślają przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii.

Najbardziej przyjazna wobec osób LGBT jest katolicka Malta z wynikiem 92 proc. Na podium stanęły również Dania (74 proc.) i Belgia (72 proc.).

Źródło: Press