Szokujące wyliczenia: Miminalna pensja w Niemczech to w Polsce klasa średnia.

Jeden z internautów policzył, ile zarabia Niemiec mający minimalne wynagrodzenie i jak to się ma do polskich realiów. Różnica szokuje. Państwo PiS nas okrada na każdym kroku.

– Minimalna pensja w DE wynosi 1980 EUR, co daje średnio po opodatkowaniu 1572 EUR (tax category 3). Przeliczając po obecnym kursie to jest odpowiednik 7 021,75 PLN. Zaś ktoś kto zarabia w PL 10 000 PLN brutto, dostaje na rękę 7147 PLN, czyli bardzo podobna kwota netto co minimalna w DE.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Czyli Polak którego uważa się za klasę średnią #!$%@? za minimalną niemiecką, a wszystko co zarobi powyżej tej kwoty wpada już w 2 próg podatkowy (powyżej 120k rocznie) i trzeba z tego oddać Mateuszkowi Morawieckiemu 41% (32% podatku + 9% składki zdrowotnej). Już nie chodzi o sam fakt, że Polacy zarabiają stosunkowo mniej niż Niemcy, ale o to, że okrada ich się aż tak nieproporcjonalnie podatkami w stosunku do zachodu, bo 2 próg podatkowy zbiera żniwo już powyżej minimalnej niemieckiej – dodaje internauta.