Dramatyczny list pracowników Orlen do rządu Donalda Tuska: Nie mamy jak opowiedzieć o miliardowych stratach!

Pracownicy Orlenu napisali dramatyczny w swoim wyrazie list do rządu, w którym piszą o braku rozliczeń i czystek. Mają rację – co pokazuje nie tylko sprawa spółek ale i mediów publicznych, które są fatalnie zarządzane przez dyletantów i osoby uwikłane w układy.

Oto treść listu

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


My pracownicy Orlen i Orlen Ochrona jesteśmy załamani zmianami w firmie oraz ich szybkością. Myśleliśmy że dotrzymacie zapowiedzi rozliczenia a takiego nie ma miejsca a to co robicie jest dla nas weryfikacji osób zatrudnionych w spółkach. Nic stanowiskach znajomi i rodziny najważniejszych polityków, żartem. Dalej pracują na wysokich stanowiskach osoby zatrudnione pomimo braku kwalifikacji.

Pracuje np. ścigana przez posła Szczerbę wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i inne głośne w tv osoby. Wymieniliście w Orlen jedynie kilku ważnych dyrektorów i zastąpiliście ich podległymi im dyrektorami wcześniej przez zwolnionych awansowanymi i na przykład osobami zdegradowanymi wcześniej za przekręty mobbing i wulgarne zwracanie się do innych.

Tylko kilka zarządów firm Orlen zwolniono np. w Ochronie zwolniliście zarząd. Nie mamy z kim rozmawiać komu opowiedzieć co się działo w Ochronie i Orlen, w audycie i kontroli i bezpieczeństwie. Przecież nie pójdziemy do „nowych starych” szefów bo oni wiedzą co tu było, nie pójdziemy grupą do prezesów kiedy kierownicy to widzą. Nie mamy komu i jak opowiedzieć jak nas poniżano, przymuszano pracowników do kłamania, niewidzenia nieuczciwości przy zakupach ale i w samej ochronie audycie i kontroli i bezpieczeństwie, wycinania z weryfikacji obserwacji.

Nie mamy jak opowiedzieć jak niszczono anonimowe skargi nie ma skargi nie ma sprawdzenia, o miliardowych stratach ukrywanych przez audyt a później bezpieczeństwo i wiele wiele wiele więcej bo przecież do nas plotkami docierało info o przekrętach.

O produkowaniu haków na pracowników, zmuszaniu do donoszenia, o braku dokumentacji bo bez dokumentów nie da się zweryfikować co było sprawdzane. O wyrzucaniu opornych, przesuwaniu ich albo zastraszaniu pytaniami z czego spłacimy kredyt, ile go mamy albo czy bliscy też pracują w firmie. Nie rozumiemy jak nowe stare szefostwo z bezpieczeństwa ochrony kontroli i audytu ma sprawdzić co się działo w Orlenie.

A kto ich sprawdził najpierw, oni sprawdzą swojego byłego szefa i współpracowników, co robili dotychczas skoro byli odpowiedzialni za ochronę firmy a donosy o przekrętach znali i oglądali tv, gdzie byli? Cały Orlen przypominał mafię ale audyt i Ochrona i kontrola była zarządzana ok? Gdzie są raporty z robionych przez kilka lat weryfikacji, kiedy je pokażą wyjdą jeszcze? Dlaczego zawiadomienia wysyłano tak powoli? 80% ludzi sprawdzających telewizyjne doniesienia z obecnej TVP zostało zatrudnionych i awansowanych za poprzedniej władzy, te osoby wiarygodnie sprawdzą zaniżania cen przed wyborami i naruszenia rezerw magazynów pomimo ze nie były sprawdzane, kto w te ustalenia uwierzy? Te osoby sprawdzą przejęcie lotosu, Ruchu i inne?

Część z nich to uczciwi ludzie ale należy sprawdzić, zapytać czy widzieli nieuczciwość byli zmuszani. Płakać nam się chce panowie, bo uwierzyliśmy, że jak przetrzymamy poprzednią władzę to będzie już dobrze i będzie możliwość opowiedzenia o upokarzających zachowaniach, wypłakania się i wyrzucenia z siebie jak nas traktowano i co w firmach Orlen robiono. Przecież wielu z nas od lat jest na środkach uspakajających.

Przecież tak oszukanych przez was ludzi jak my są miliony w innych firmach czy urzędach. Was nie interesuje weryfikacja i normalność i uczciwość? Ważne jest 500 tys na Zenka i sprzedawalne w tv informacje? Wszytko zostaje po staremu, nieuwici ludzie, niewidoma ochrona, metody wyprowadzania kasy, niekompetencja, poniżanie zwykłych pracowników?

Mimo to podziękujemy za ostatni rok bo był miły bo nadzieja, że to draństwo się skończy cieszyła i sprawiała, że udawało się jakoś funkcjonować w tej patologii. A po wyborach to nawet migliśmy szczery uśmiech. Ze łzami w oczach pisaliśmy ten tekst zamiast iść na wybory na następne tez nie pójdziemy chyba że głosować przeciwko wam. Bo to co zrobiliście 100 razy bardziej boli niż to co poprzednicy nam robili. Naiwnie uwierzyliśmy.
Pracownicy

Do wiadomości: Wyborcza, Oko.press, TVN, Fakt, Super Express, NextNews, Prezes Orlen, Przewodniczący RN Orlen, Wprost, Reczypospolita, poseł Szczerba.