21 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieRząd szykuje zamach na portfele Polaków

Rząd szykuje zamach na portfele Polaków

Już niedługo zapłacimy więcej lub dużo więcej za wiele rzeczy, których używamy codziennie. Wszystko dlatego, że rząd chce ratować ZUS i mieć z czego pokryć wydatki socjalne np. program 500 plus.

Ostatnio coraz częściej słyszymy o wprowadzanych lub planowanych podwyżkach. Za co mamy więcej płacić?

Reklamy

Po pierwsze: Abonament RTV – podwyżka o 22,70 zł

Nowelizacja ustawy, która prawdopodobnie wejdzie w życie ma nadać specjalne uprawnienia Poczcie Polskiej do sprawdzania czy osoba, która ma wykupiony pakiet w telewizji cyfrowej opłaca abonament RTV. Dodatkowo opłata wzrośnie o ponad 22 złotych, co ma przynieść budżetowi ponad 600 milionów.

Po drugie: Abonament węglowy – kilkadziesiąt złotych na rachunku za prąd

Ta podwyżka uzasadniana jest wsparciem polskiej energetyki, która ma otrzymać duże sumy pieniędzy z kieszeni obywateli. „Abonament węglowy” to podobnie jak abonament radiowo-telewizyjny, opłata pobierana nie za wykorzystanie, w tym przypadku prądu, ale za samą gotowość do tego. Podwyżka będzie wynosiła od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od wysokości rachunku.

Po trzecie: Opłata paliwowa – 25 gr na litrze

Ten pomysł nie wszedł jeszcze w życie, ale jeżeli chodzi o pomysły finansowe to Prawo i Sprawiedliwość robi, to co zaplanowało. Zdobyte w ten sposób pieniądze mają być przeznaczane na modernizację dróg i obwodnic. Jakaś ich część na pewno trafi na ten cel, jednak już dziś zapowiedziano powołanie w celu wydawania (marnowania – Red.) tych pieniędzy specjalną instytucję. Wzrost ceny paliwa przełoży się na wzrost wszystkich innych produktów.

Po czwarte: Akcyza na e-papierosy – podwyżka o 100 procent

Ministerstwo Finansów w trosce o równość wobec praca chce zrównać e-papierosy z tymi zwykłymi. Dziś te pierwsze są zwolnione z akcyzy, jednak już od nowego roku mają zostać nią objęte. Za 1 ml liquidu ma obowiązywać akcyza w wysokości 70 gr, czyli 7 złotych za standardowe opakowanie. To oznacza dwukrotny wzrost cen.

po piąte: Opłata za parkowanie – do 9 złotych za godzinę

To z kolei pomysł Ministerstwa Rozwoju, które chce podwyższyć opłatę za parkowanie do 9 złotych za godzinę. Zmiana ma także wprowadzić możliwość pobierania opłat w weekendy i święta, co dziś nie ma miejsca.

Po szóste: Wzrost akcyzy na piwo – co najmniej 1 zł drożej za butelkę

Piwo jest bardzo niezdrowe, więc należy przed nim chronić obywateli – uważa wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Jego zdaniem spożycie piwa w Polsce jest zbyt wysokie, a czynnikiem, który ma je ograniczyć jest podwyżka cen. Proponowana podwyżka to nawet 1,43 zł za butelkę.

Po siódme: Droższy przegląd samochodu – więcej od 27 do 153 złotych

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało już zmiany, zgodnie z którymi opłaty za przegląd samochodu mają wzrosnąć z 99 do 126 złotych. Szczególnie dotkliwie podniesione zostaną opłaty dla tych, którzy z przeglądem nie wyrobią się na czas. Za przegląd po terminie będą musieli zapłacić 252 złotych.

Po ósme: Wzrost cen za ubezpieczenie OC/AC – kilkanaście procent

Ubezpieczenia będą droższe po zmianach, które weszły w życie od 1 lipca. Wcześniej usługi pomocnicze firm ubezpieczeniowych nie były objęte podatkiem VAT, od teraz obowiązuje je stawka 23 procent. Ubezpieczenie OC/AC ma być droższe o kilkanaście procent.

Najmniejsze podwyżki dotkną piwoszy – największe posiadaczy samochodów. A my zastanawiamy się czy w związku z tym hasło: „Piłeś – nie jedź!” jest jeszcze potrzebne? Do jazdy zniechęcą bowiem i ceny paliwa i OC obowiązkowego przeglądu auta. Z kolei powiedzenie „Palisz – płacisz – zdrowie tracisz” znów zyskuje na aktualności. Czy to oznacza, że rząd dba o nasze zdrowie? Raczej o to, by mieć z czego pokryć zobowiązania socjalne. W końcu program 500 plus kosztuje.

Źródło: onet.pl/wolnosc24.pl

Musisz o tym wiedzieć!