[Counter-Box id="1"]

Do Sejmu trafił właśnie projekt ustawy, który oddaje władzę nad Sądem Najwyższym politykom partii rządzącej. Co może być politycznym celem tego działania? W ocenie niektórych komentatorów jest to utrwalenie władzy jednej partii. To właśnie Sąd Najwyższy może unieważnić przegrane wyboru. W przypadku, gdy trafią tam dyspozycyjni sędziowie, realizujący polityczne polecenia swoich mocodawców, taki scenariusz wcale nie jest niemożliwy.

Projekt ustawy zakłada, że gigantyczna władza nad sądami trafi w ręce Zbigniewa Ziobry. To on będzie jednoosobowo decydował o życiu i karierze sędziów. Jednocześnie aktualni sędziowie zostaną zamienieni na nowych, być może dyspozycyjnych wobec nowej władzy. Takie postępowanie otworzy zaś drogę do zabrania wolności Polakom i wprowadzenia dyktatury. Alarmują o tym politycy opozycji i media.

Reklamy

Naszym zdaniem PiS dąży do zbudowania władzy totalitarnej, a więc takiej, gdzie o wszystkim decyduje polityka. Nie ma mowy o niezależności sądów, nie ma już faktycznego trójpodziału władzy. Zamach na Sąd Najwyższy to także zamach na demokrację. Mieszkańcy naszego kraju stracą jakikolwiek wpływ na to, co robią politycy. A to grozi katastrofą.

Poprzedni artykułMinister edukacji Anna Zalewska zamieszana w poważną aferę?
Następny artykuł140 tysięcy na ślepy zaułek, czyli zakłamanie rządzących