Zaskakujące wyniki sondażu prezydenckiego w Warszawie. PiS nie ma szans? 

Nieuchronnie zbliżają się wybory samorządowe a politycy PiS mają spory problem, ponieważ wśród mieszkańców Warszawy cieszą się śladowym poparciem. W prezydenckim sondażu, przeprowadzonym przez Wirtualną Polskę, Jacek Sasin z PiS uzyskał zaledwie 2%. Lepszy wynik od niego osiągnęli między innymi Piotr Guział (5%) i Stanisław Tyszka (3%). Liderem wyścigu do prezydenckiego fotela okazał się Ryszard Kalisz (8%) ale jego start w tych wyborach jest raczej wątpliwy.

Fotel prezydenta stolicy Polski jest uważany za bardzo prestiżowe stanowisko. Nic więc dziwnego, że w wyścigu do niego ustawia się zwykle duża kolejka. Wybory są też okazją do starcia różnych wizji Polski, poprzez wystawianie swoich kandydatów przez największe partie parlamentarne. Jednak tym razem to nie oni mogą nadawać ton wyborom. Tym razem spodziewać się należy sporego zaskoczenia zarówno jeśli chodzi o samych kandydatów jak i wynik wyborów. Wszystko przez to, że mieszkańcy Warszawy zdają się mieć dosyć ostrych sporów politycznych.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Wśród czarnych koni analitycy rynku politycznego wymieniają między innymi Piotra Guziała, którego postać, zaangażowana w sprawy lokalne, w tym w sprawę niesłusznie przekazanych kamienic, referendum prezydenckie oraz sprawy ustroju Warszawy, może się podobać. Na tle wyrazistego Guziała Jacek Sasin może wydawać się postacią pozbawioną energii, mdłą i bezbarwną, trudno się więc spodziewać by PiS, który skrupulatnie analizuje sondaże, wystawił go do tak trudnej walki.

Nie można też zapominać, że podobne pojedynki rozstrzygną się w całej Polsce. Zderzą się w nich wizje Polski centralnej, lansowanej przez PiS, z Polską samorządną, w której obywatele sami decydują o swoich sprawach. Wynik tego starcia zadecyduje o losach naszego kraju na wiele lat. Od września wyścig przyspieszy.