Doradcy, a także adwokaci i radcy prawni zajmujący się podatkami mogą wkrótce zostać zobowiązani do udzielania fiskusowi szczegółowych informacji o planach swoich klientów. Chodzi o zgłaszanie tzw. agresywnych oszczędności podatkowych, czyli dokonywanych na granicy prawa – informuje “Rzeczpospolita”.

Ministerstwo Finansów rozpoczęło właśnie prace nad przepisami w tej sprawie. Nie wyklucza też ograniczenia tajemnicy zawodowej. Pismo o planowanych działaniach wiceminister Paweł Gruza wysłał do prof. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic, przewodniczącej Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP) – informuje “Rzeczpospolita”. Ministerstwo Finansów, zapytane przez dziennik o szczegóły, odpowiedziało, że nie wyklucza żadnej opcji ze względu na konieczność wdrożenia unijnej dyrektywy uszczelniającej podatki.

Reklamy

Niewykluczone więc, że w raporcie dla fiskusa podawane będą dane o podatnikach. Resort rozważa też minimalną ingerencję w tajemnicę zawodową – raporty byłyby wówczas anonimowe, bez wskazywania nazwy i danych podatnika.

“Wiemy, że sprawa budzi emocje, i chcemy podjąć na ten temat szeroką dyskusję” – zapewniał gazetę Dominik Kaczmarski z MF.

“Nie wyobrażam sobie, że urząd skarbowy czy ustawodawca zwalnia mnie z tajemnicy adwokackiej. Dla nas to świętość, istota zawodu. Zwolnić z niej może tylko sąd i to wyjątkowo” – powiedział Rzeczpospolitej Jarosław Ziobrowski, partner w kancelarii Kurpisz i Ziobrowski Adwokacka sp.p.

Źródło: Rzeczpospolita

Poprzedni artykułZalewska cynicznie oszukuje Polaków. ZNP ma dosyć kłamstw rządu.
Następny artykułDuda żąda dymisji Macierewicza