“Biuro Analiz Sejmowych zakończyło prace nad ekspertyzą dotyczącą możliwości dochodzenia roszczeń od Niemiec za straty materialne i osobowe, które zostały wyrządzone Polsce podczas drugiej wojny światowej” – napisało Biuro Analiz Sejmowych do posła Arkadiusza Mularczyka w odpowiedzi na jego pytanie.

Przypomnijmy, że w sierpniu br. poseł Mularczyk zwrócił się do Biura Analiz Sejmowych z zapytaniem, czy Polska może ponownie starać się o odszkodowania. Biuro zleciło zewnętrznym ekspertom przygotowanie opinii na ten temat. TVP Info donosi, że wkrótce ekspertyza zostanie udostępniona na stronie internetowej Sejmu.

Reklamy

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których “tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”. I dodał, że “Polska się nigdy nie zrzekła tych odszkodowań. Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie”.

Podobnie twierdzą minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, oraz premier Beata Szydło.

Analizy w sprawie możliwości wystąpienia o reparacje od Niemiec prowadziło m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Szef resortu Witold Waszczykowski powiedział w ubiegły poniedziałek, że decyzja w sprawie ewentualnego wystąpienia do Niemiec o rekompensatę “to kwestia tygodni lub miesięcy”.

Zastanawiamy się nad odpowiedzialnością polityków. Z badań przeprowadzonych wśród społeczeństwa wynika, że wielu Polaków boi się, iż żądanie przez polski rząd po tylu latach reparacji wojennych może za sobą pociągnąć poważne konsekwencje. Po zmianie granic z ziem zachodnich wyjechało 11 milionów Niemców. Co będzie jak upomną się o swoje?

Więcej: TVP Info

Poprzedni artykułŚredniowieczne przesądy jako wiedza w podręczniku zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji
Następny artykułBezduszni urzędnicy. Nie darują nikomu, nawet lokalnym producentom