Polskie Stronnictwo Ludowe rozpoczęło kampanię promującą stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej bohaterem – Wincenty Witos.

Billboardy przypominające słynne słowa Wincentego Witosa „A Polska winna trwać wiecznie” pojawiły się w wielu miejscach w Polsce. Piotr Zgorzelski z PSL napisał w związku z tym na Twitterze: „Przywróćmy należne miejsce w historii wybitnemu mężowi stanu, premierowi naszej wolności, przywódcy chłopskiemu – Wincentemu Witosowi.”

Wincenty Witos (1874-1945) działacz ruchu ludowego był trzykrotnie premierem Rzeczypospolitej Polskiej: (od 24 lipca 1920 do 13 września 1921, od 28 maja 1923 do 14 grudnia 1923 i od 10 maja 1926 do 14 maja 1926), jego rząd został obalony w wyniku przewrotu majowego. W latach 1929–1930 jeden z przywódców Centrolewu. W 1930 aresztowany przez władze sanacyjne, osadzony w twierdzy brzeskiej, oskarżony w tzw. procesie brzeskim o przygotowywanie zamachu stanu został skazany na 1,5 roku więzienia i udał się na emigrację do Czechosłowacji. Do kraju powrócił tuż przed wybuchem II wojny światowej. Po jej rozpoczęciu został internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. Zmarł po wojnie.

W 2005 PSL złożyło w Ministerstwie Sprawiedliwości wniosek o kasację wyroku, jaki Wincenty Witos otrzymał podczas procesu brzeskiego. Jednak resort odmówił, argumentując tę decyzję, że „W stanie faktycznym sprawy, ustalonym przez sąd I instancji i zaakceptowanym przez sąd odwoławczy [w 1932 r.], zachowanie p. Wincentego Witosa i pozostałych oskarżonych, z formalnego punktu widzenia, wyczerpywało znamiona (…) rosyjskiego kodeksu karnego z 1903 r.”
W 2008 roku PSL ponowiło wniosek. Jednak Ministerstwo Sprawiedliwości ponownie odrzuciło tę prośbę, stwierdzając, iż nie zachowały się oryginalne akta procesu brzeskiego.

Źródło: Twitter,

Podziel się swoją opinią!


Co o tym sądzisz?
  • Fascynacja
  • Szczęście
  • Smutek
  • Złość
  • Znudzenie
  • Strach

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mieczysław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mieczysław
Gość
Mieczysław

No tak, lepiej żyć w zakłamaniu, że marszałek Piłsudski na kasztance pogonił Ruskich, gdy fakty są takie, że złożył dymisję i spokojnie pojechał sobie do kochanicy, a ci co przelewali krew dla Polski zostali po przewrocie majowym osadzeni za swoje bohaterstwo, a największy strateg cudu nad Wisłą /pochowany we Lwowie/ Św. P. Gen. Rozwadowski prawdopodobnie otruty śmiertelnie w więzieniu w Wilnie, nie doczekał się do dzisiaj prawdziwej karty swojej historii. Zakłamania historyczne bardzo dobrze korespondują z współczesnymi czasami, gdzie próbuje się z kanalii robić bohaterów, a bohaterów zamienia się w kanalie!!!