18 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieWładza znowu gra teczkami. Aneks do raportu WSI nie będzie ujawniony?

Władza znowu gra teczkami. Aneks do raportu WSI nie będzie ujawniony?

Szef SKW Piotr Bączek powiedział „Gazecie Polskiej”, że w czerwcu wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o przekazanie aneksu z weryfikacji WSI, ale do dzisiaj nie otrzymał odpowiedzi. Jego zdaniem dokument powinien zostać ujawniony.

Bączek przypomniał, że zgodnie z przepisami „to szef SKW jest dysponentem materiałów do komisji weryfikacyjnej, a także dysponentem wszelkiej dokumentacji, w tym także aneksu”.

Reklamy

Szef Służb Kontrwywiadu Wojskowego przypomniał też, że w 2008 r. zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego aneks miał być dostosowany do nowych warunków prawnych. „Między innymi miała nastąpić anonimizacja tak zwanych osób trzecich, które nie były żołnierzami, funkcjonariuszami, osobowymi źródłami informacji” – podkreślił.

Jak dodał, w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego trwały prace nad dostosowaniem aneksu do wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. „Publikacja aneksu miała nastąpić w 2010 r. – te prace zostały przerwane tragedią smoleńską” – podkreślił.

„Tak więc nasz wniosek, czyli SKW, do pana prezydenta Andrzeja Dudy wynika z przepisów ustawowych i wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Niestety, do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Tymczasem zdaniem „Gazety Polskiej”, według nieoficjalnych informacji w aneksie znalazły się nieznane wcześniej fakty dotyczące genezy polskiej mafii, w której niezwykle istotną rolę odgrywali żołnierze oraz tajni współpracownicy wojskowych służb specjalnych PRL-u. W tymże aneksie udokumentowano również nielegalny handel bronią, inwigilację mediów i parlamentarzystów, inwigilację Kościoła oraz nieopisywane wcześniej działania wojskowych służb specjalnych w sprawie afery FOZZ.

A my zastanawiamy się, czy dojdzie więc do ujawnienia dokumentów? Przecież chodzi m.in. o słynną aferę FOZZ?

Źródło: Gazeta Polska

Musisz o tym wiedzieć!