16 listopada w Rzeszowie rozpocznie się drugi Kongres 590. Zapowiada się na kolejną kosztowną prezentacją gospodarczych działań rządu – donosi portal OKO.press. Organizatorem imprezy jest fundacja założona i kierowana przez ludzi związanych z PiS. Partnerami największe państwowe spółki, które przeznaczą na ten cel kilka milionów złotych

OKO.press dotarło do cennika, który Fundacja im. Sławomira Skrzypka, organizator Kongresu 590, przedstawiła spółkom. W zależności od wpłacanych kwot i zakresu promocji podczas imprezy, sponsorów podzielono na kilka grup. Za status partnera głównego imprezy trzeba zapłacić 300 tys. złotych. Partnerzy “plus”, którzy chcą mieć własne stoisko wystawowe w głównej auli, płacą po 150 tys. złotych, a zwykli partnerzy po 50 tys. złotych.

Reklamy

Ani organizator Kongresu 590, ani poszczególne spółki nie chcą potwierdzić, czy wpłaciły sumy wymienione w cenniku pakietów sponsorskich ani jaką sumę wynegocjowały. Wszyscy zasłaniają się tajemnicą przedsiębiorstwa.

Jeszcze w ub. roku grupa posłów Platformy Obywatelskiej wystąpiła do premier Beaty Szydło z interpelacją, w której pytała, dlaczego państwowe spółki nie udzielają informacji o wysokości wsparcia dla Fundacji im. Sławomira Skrzypka. Już wtedy zasłonięto się “tajemnicą przedsiębiorstwa”.

Tymczasem zdaniem wielu Fundacja im. Sławomira Skrzypka powinna być absolutnie przejrzysta. Jej założycielem jest bowiem prezes Narodowego Banku Polskiego – Adam Glapiński. To wieloletni współpracownik i zaufany człowiek Jarosława Kaczyńskiego, nazywany “bankowcem z zakonu PC” (Porozumienia Centrum). Doradzał prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który w 2010 roku wyznaczył go na członka Rady Polityki Pieniężnej. Członkowie zarządu to młodzi działacze od wielu lat związani z PiS: Mariusz Chłopik i Łukasz Oprawski. Wspólnie założyli również pod koniec sierpnia 2017 spółkę – Kongres 590. Udziały w niej objęła Fundacja im. Sławomira Skrzypka. Zarówno spółka jak i fundacja, zarejestrowane są w prywatnym mieszkaniu jednego z jej założycieli.

Kongres ma być przeciwwagą dla krynickiego Forum Ekonomicznego. Podczas pierwszej edycji prezydent Andrzej Duda wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta (wcześniej były wręczane podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich), a wicepremier Mateusz Morawiecki ogłosił swój flagowy projekt czyli “Konstytucję dla biznesu”. Wśród mówców i prelegentów znaleźli się członkowie rządu, z premier Beatą Szydło na czele.

W tym roku rządowa obsada Kongresu będzie jeszcze liczniejsza. Swój udział i przemówienia zapowiedzieli, obok prezydenta Dudy i wicepremiera Morawieckiego, m.in. wicepremierzy Jarosław Gowin i Piotr Gliński i minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Źródło: OKO.press

Poprzedni artykułOburzające! Urzędnicy PiS wydali 2 miliony złotych kartami kredytowymi
Następny artykułWażne przesłanie Kosiniaka-Kamysza z Wierzchosławic. Nowy program PSL.