[Counter-Box id="1"]

Ta drobna zmiana proponowana przez PiS w Kodeksie wyborczym niesie ze sobą ogromne ryzyko. PKW ostrzega wprost: ona umożliwia “niezauważalne manipulowanie głosami”. O jaką zmianę chodzi? PiS chce przed najbliższymi wyborami zmienić definicję znaku umieszczanego na karcie do głosowania. Dziś muszą to być dwie linie przecinające się w kratce, czyli popularny “x”.

Po zmianach będą to natomiast co najmniej dwie przecinające się linie. PKW spodziewa się chaosu. Zgodnie z nową definicją za ważne będą mogły bowiem być uważane głosy ze znakami innymi niż “x”. Na przykład “gwiazdka” albo “#”.

Reklamy

Nie wiadomo jednak, jakie jeszcze pomysły będą mieli wyborcy i jak w rezultacie będą to interpretowały komisje liczące głosy. Liczenie może się więc w praktyce przeciągać.

Ale to nie wszystko. Ważny będzie również głos, na którym np. jedna kratka będzie zamazana, a dopiero w drugiej znajdzie “x” lub inny znak. Państwowa Komisja Wyborcza ostrzega wprost: to “umożliwia niezauważalne manipulowanie głosami”.

PiS postuluje zmianę prawa wyborczego co najmniej od 2014 roku, czyli poprzednich wyborów samorządowych. Oddano w nich wówczas rekordową liczbę głosów nieważnych – w pierwszej turze stanowiły one aż ponad dwa procent wszystkich oddanych głosów. PiS do dziś twierdzi, że wyniki tamtych wyborów były “zafałszowane”.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Poprzedni artykułPiSowski prezydent oskarżony. Podsłuchy i spiski w urzędzie miasta?
Następny artykułTa władza kosztuje nas coraz więcej. Ogromne podwyżki w radzie nadzorczej przejętej przez PiS