18 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieCzekają nas fałszerstwa wyborcze? Pomysł PiS na nowe zasady wyborcze tu umożliwia!

Czekają nas fałszerstwa wyborcze? Pomysł PiS na nowe zasady wyborcze tu umożliwia!

Ta drobna zmiana proponowana przez PiS w Kodeksie wyborczym niesie ze sobą ogromne ryzyko. PKW ostrzega wprost: ona umożliwia „niezauważalne manipulowanie głosami”. O jaką zmianę chodzi? PiS chce przed najbliższymi wyborami zmienić definicję znaku umieszczanego na karcie do głosowania. Dziś muszą to być dwie linie przecinające się w kratce, czyli popularny „x”.

Po zmianach będą to natomiast co najmniej dwie przecinające się linie. PKW spodziewa się chaosu. Zgodnie z nową definicją za ważne będą mogły bowiem być uważane głosy ze znakami innymi niż „x”. Na przykład „gwiazdka” albo „#”.

Reklamy

Nie wiadomo jednak, jakie jeszcze pomysły będą mieli wyborcy i jak w rezultacie będą to interpretowały komisje liczące głosy. Liczenie może się więc w praktyce przeciągać.

Ale to nie wszystko. Ważny będzie również głos, na którym np. jedna kratka będzie zamazana, a dopiero w drugiej znajdzie „x” lub inny znak. Państwowa Komisja Wyborcza ostrzega wprost: to „umożliwia niezauważalne manipulowanie głosami”.

PiS postuluje zmianę prawa wyborczego co najmniej od 2014 roku, czyli poprzednich wyborów samorządowych. Oddano w nich wówczas rekordową liczbę głosów nieważnych – w pierwszej turze stanowiły one aż ponad dwa procent wszystkich oddanych głosów. PiS do dziś twierdzi, że wyniki tamtych wyborów były „zafałszowane”.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Musisz o tym wiedzieć!