[Counter-Box id="1"]

Joachim Brudziński podczas debaty w Sejmie dziękował mediom, “którzy nie przechodzą obojętnie wobec tego typu zjawisk”, które pokazał reportaż “Superwizjera”. Tymczasem radio wymienione przez szefa MSWiA promowało m.in. zespół, który zagrał na festiwalu Orle Gniazdo.

Chodzi o zespół Obłęd i Radio Wnet, którego dyrektorem jest prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – Krzysztof Skowroński. Teraz, jako prezes SDP, stawia zarzuty TVN i dziennikarzom “Superwizjera”, którzy przeniknęli do szeregów organizacji Duma i Nowoczesność i ujawnili, co dzieje się na spotkaniach polskich neonazistów.

Reklamy

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podczas debaty w Sejmie na temat informacji szefa MSWiA o organizacjach posądzanych o propagowanie totalitaryzmu podziękował mediom: “Zarówno publicznym, jak i wszystkim stacjom telewizyjnym, radiowym, komercyjnym i dziennikarzom tych mediów, którzy nie przechodzą obojętnie wobec tego typu zjawisk.” W sposób “szczególny” podziękował telewizjom publicznym i niektórym rozgłośniom radiowym. Podziękował też dziennikarzom stacji TVN24 “Z tym zastrzeżeniem, że jeżeli macie państwo taką informację to zgodnie z prawem, to trzeba ją natychmiast upubliczniać, a nie trzymać karty przy orderach i upubliczniać te informacje w momencie, w którym w sposób oczywisty szkodzi to Polsce” – podsumował.

Tymczasem radio chwalone przez Joachima Brudzińskiego promowało zespół Obłęd, który zagrał na festiwalu Orle Gniazdo. Okazuje się, że radio w 2014 roku zamieściło na swojej stronie wywiad z członkami zespołu. Jeden z muzyków dopytywany w wywiadzie jak wspomina festiwal Orle Gniazdo, odparł: “Trzeba zacząć od tego, że sama idea festiwalu i determinacja organizatorów zasługuje na pochwałę i na szacunek. Oby tak dalej chłopaki” – odpowiedział jeden z członków zespołu. Potwierdził też, że dwóch z nich grało w Konkwiście 88. To polski zespół muzyczny, wykonujący utwory m.in. o treściach rasistowskich i neonazistowskich, pochwalających m.in. obozy koncentracyjne.

W materiale “Superwizjera” widać fragmenty festiwalu Orle Gniazdo, imprezy polskich środowisk narodowych. Pokazano m.in. uczestników koncertu, którzy wyciągają rękę w hitlerowskim pozdrowieniu. Również to radio promowało zespół Nordica, który nagrał piosenkę z Dumą i Nowoczesnością.

SDP prosi o wyjaśnienie m.in. “podstawy prawnej, w oparciu o którą redakcja zataiła fakt popełnienia przestępstwa”. SDP zapytało również “jakie czynności podjęła redakcja, jakie były etapy śledztwa i czego dotyczyły, ile osób prowadziło śledztwo, jakie kwalifikacje dziennikarskie reprezentują pracownicy wydelegowani do tych prac i kto nadzorował produkcję całego reportażu”.

“Odpowiadam zbiorowo wszystkim tym, którzy atakują “Superwizjer”, i de facto bronią neonazistów: dziennikarze informują społeczeństwo i zawiadamiają władze poprzez swoje publikacje” – skomentował Adam Pieczyński, redaktor naczelny TVN24.

“Przecież to oczywiste, że publikacja materiału dziennikarskiego jest zawiadomieniem o przestępstwie lub źródłem do podjęcia postępowania z urzędu. Nie ma czegoś takiego jak obowiązek obywatelskiego donosu przed publikacją materiału” – powiedział profesor UJ Ireneusz Kamiński, opiekun merytoryczny programu “Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce” Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

“Superwizjer” TVN 20 stycznia ujawnił wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia “Duma i Nowoczesność”. Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.

Po ujawnieniu informacji wywiad z zespołem Obłęd zniknął ze strony Radia Wnet.

Źródło: TVN24, gazeta.pl, Twitter

Poprzedni artykułRozłam w PiS? Kaczyński zbulwersowany obroną senatora Koguta
Następny artykułZakaz handlu w niedziele z zaskakującym efektem. PiS tak chciał?