[Counter-Box id="1"]

Autorzy wystawy Muzeum II Wojny Światowej złożyli pozew o naruszenie praw autorskich przez nową ekipę zarządzającą placówką – informuje Gazeta Wyborcza. Historycy domagają się przywrócenia pierwotnego kształtu ekspozycji oraz przeprosin.

Pozew wpłynął już do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Podpisali go twórcy wystawy: prof. Paweł Machcewicz, poprzedni dyrektor instytucji, dr Janusz Marszalec, zastępca Machcewicza oraz historycy tworzący koncepcję wystawy dr hab. Piotr Majewski i prof. Rafał Wnuk.

Reklamy

Na razie autorzy występują przeciwko dwóm zmianom, ale jeśli będą kolejne, zapowiadają, że uzupełnią pozew. M.in. usunięto końcowy film z Mają Ostaszewską o jednoznacznej, antywojennej retoryce i kończył się kadrami współczesnych konfliktów na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. W listopadzie film zastąpiono animowaną produkcją Instytutu Pamięci Narodowej „Niezwyciężeni”.

“To zmiana fundamentalna, bo zmienia przesłanie wystawy muzeum. Druga zmiana dotyczy usunięcia gry planszowej z części dotyczącej komunizmu sowieckiego. Gra była ciekawym przykładem, ilustrującym propagandę i ideologię komunistyczną. A w jej miejsce, z niejasnych powodów, wstawiono pistolet, co godzi w naszą narrację pokazującą totalitaryzm w dwóch wymiarach: propagandy, a po drugie terroru” – powiedział “Gazecie Wyborczej” prof. Paweł Machcewicz.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Poprzedni artykułArogancka władza leczy się w szpitalach bez kolejek
Następny artykułPolska za rządów PiS staje się coraz mniej bezpiecznym państwem? Kolejny przetarg w MON odwołany