„Ostateczna opinia co do konkretnych zapisów i decyzja dotycząca dalszego losu ustawy należy do premiera i rządu” – tak Patryk Jaki, wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości,  skomentował dla PAP wypowiedź ministra Jacka Sasina, że projekt ustawy reprywatyzacyjnej budzi wątpliwości, a jego realizacja przekracza możliwości budżetu.

„MS dostrzegło poważne patologie w systemie prawno-własnościowym w związku z pracą Komisji Weryfikacyjnej. Dlatego przygotowało spójny, kompleksowy projekt dot. reprywatyzacji. Został on pozytywnie skonsultowany ze wszystkimi resortami. Jest poparty opiniami ekspertów z prawa międzynarodowego. Projekt zyskał pozytywne opinie Rady Legislacyjnej i Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu” – zaznaczył Patryk Jaki i podkreślił, że „Jednak ostateczna opinia co do konkretnych zapisów projektu i decyzja dot. dalszego losu ustawy należy do pana premiera i rządu”.

Reklamy

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy reprywatyzacyjnej w październiku ub.r. Przewiduje on m.in. takie rozwiązania, jak rekompensatę w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 r., czy zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami. Szacunkowy koszt jej skutków wyniósłby od 10 do 15 mld zł.

Według MS propozycje stanowią „kompromis pomiędzy moralną powinnością wobec osób pokrzywdzonych a ekonomicznymi możliwościami państwa”.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułWładza nagradza prywatne media. Premia za wierność
Następny artykułKompromitacja Krystyny Pawłowicz. Muzeum w Auschwitz Birkenau prostuje kłamstwa posłanki